Návrh dětského hřiště, robotickou ruku pro strojírenské využití i příručku pokusů pro učitele chemie či simulaci regulace základních vegetačních podmínek ve skleníku. To vše vymysleli studenti, kteří se včera umístili na předních místech v krajském kole soutěže studentské odborné činnosti SOČ, která se konala v Plzni na Gymnáziu Luďka Pika.

„Prohlédněte si seznam zúčastněných, kteří postoupili z okresních kol SOČ, a zjistíte, na kterých školách se dětem věnují,“ prohlásil Václav Bláha, předseda několika komisí, které výkony studentů hodnotily. Účast studentů je podle něj výsledkem práce učitelů, kteří dětem věnují čas i mimo svou pracovní dobu. Patnáct z celkem třiapadesáti účastníků přijelo z Vyšší odborné školy a obchodní akademie Klatovy, druhá nejúspěšnější byla Střední průmyslová škola strojnická v Plzni, z které bylo pět účastníků.

Tři z nich nakonec zvítězili se svým nápadem robotické paže v kategorii strojírenství, hutnictví, doprava a průmyslový design. „Robotizace práce, ta už je dnes běžná, soutěžní paže se vymyká tím, že se dá řídit přes internet,“ poznamenal člen hodnotící komise Petr Hlávka ze strojnické průmyslovky v Plzni.

„Chtěli jsme se zdokonalit ve studiu, navíc jsme škole vytvořili učební pomůcku,“ vysvětlil jeden ze studentů Vladimír Minczér, který k robotické ruce vymyslel elektroniku, jeho kolega Petr Altman, který se zhruba pět let zabývá programováním, vymýšlel program a způsob přenosu přes internet. „Na robotické ruce pracujeme od září, odkdy pravidelně zůstáváme ve škole déle,“ svěřil se třetí z týmu Radek Trumec, který měl na starosti strojnickou část. Studenti tak vytvořili robota, který se dá ovládat i z partnerské školy strojní průmyslovky v německém Ambergu.