Partnerské akce
- Noc kostelů (dnes 15–24 h.)
- XXVI. jízda historických vozidel okolím Plzně (Bolevecká náves, zítra 8-12 a 15-18 hod.)
- Jetelovka (Jetelová ul., Plzeň, zítra 12-20 hod.) – odpol. s ochutnávkami italských specialit
- Řemeslný jarmark v Dýšině (Farní zahrada, zítra 14-17 hod.)
Turecký večer (zahrádka občers., Palackého 1, zítra 17-22 h.) 

Tak se dá stručně vyčíslit druhý ročník Evropského dne sousedů (EDS), který se zítra koná v Plzni. A jeho cíl? Lépe poznat sousedy a komunitní centra, která v dané oblasti působí.

„Letos se přihlásilo celkem devatenáct projektů, podpořili jsme jich třináct. Přednost dostaly ty, které mají větší dopad pro komunitu v místě," vysvětluje Eva Haunerová, jež má EDS na starosti.

Program začíná zpravidla ve 14 hodin a vybere si téměř každý. Jak se skákal panák nebo hrály kuličky? Ti starší si mohou tyhle aktivity připomenout, ti mladší se je naučí. Retrohry našich babiček a dědečků pořádají nadšenci ze sdružení Pěstuj prostor na Městské plovárně v Doudlevcích. Na nové pěší zóně v Riegrově ulici jsou připraveny aktivity nejen pro děti, animace, hudba nebo prohlídky historické ulice. Zpřístupněna také bude nová komunitní zahrada spolku ENVIC v ulici Pod Vinicemi. Zde se bude zahradničit a kuchtit.

Jeden z projektů, jež podporu nedostal, ale přesto se zítra odpoledne koná, je druhý ročník Klaunfestivalu ve Chvojkových lomech na Slovanech. „Jde o pásmo vystoupení profesionálních klaunů a klaunek, lidé se mohou těšit také na workshopy, výrobu balonkových zvířátek nebo malování na obličej," popsala za organizátory Sabina Fránová.

Na programy leckde navážou sousedské večeře, jež už jsou spíše komorní a soukromé. Oproti loňsku klesl jejich počet z 65 na 59, které zpravidla pořádají lidé pro lidi ze svého okolí. „Je jich sice méně, ale předpokládáme, že přijde víc lidí," míní Haunerová.

Jednou z těch, kdo chce zkusit poznat své sousedy, je i Miriam Svobodová ze Slovan. Ta na sobotní podvečerní grilování pozvala lidi ze dvou bloků rodinných domů v Květné ulici. „Všichni dostali pozvánky, tak uvidíme, kdo dorazí. Bude to tak trochu překvapení i pro nás, jak se to vyvede. Jsme domluvení, že každý něco přinese – někdo něco sladkého, někdo salát, budeme i grilovat," popisuje Plzeňanka.

Mapa Evropského dne sousedů

Na procházku 
se starostou Dobřan

Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi, řekl si starosta Dobřan Martin Sobotka a rozhodl se uspořádat vycházku pro místní občany. Koná se zítra od 9 hodin a je součástí Evropského dne sousedů.

„Z programu rozvoje města vyplynulo, že část veřejnosti má zájem o diskuzi nad budoucí podobou našeho města. Řada lidí prahne po informacích, někteří by dokonce rádi představili svoje nápady. Nechce se jim ale nic sepisovat. Chtěli by je sdělit, ale ostýchají se přijít," vysvětluje Sobotka. Teď mají lidé možnost při neformální vycházce, která startuje před radnicí.

Trasa dále povede přes zahradu zbrojnice, mateřskou školu, stadion, nádraží a Sokolovskou ulicí k bývalému autoparku. „Představí významné městské i soukromé investice, s nimiž se počítá v nejbližších dvou letech," dodal starosta.

Na podzim je v plánu druhá procházka, jejím tématem bude tentokrát historie města.