Zaplatit složenky nebo vyzvednout peníze. Před pěti šesti lety žádný problém. Tyhle věci mohli lidé z Lužan vyřídit na poště v obci. Teď se ale musí kvůli tomu trmácet do sousedních Přeštic, protože lužanská pošta byla zrušena a náhrada za ni – výdejní místo České pošty, které funguje v prodejně COOP, peněžní služby nezajišťuje.

Ani s odstupem času se Lužanští se zrušením pošty nesmířili. „Byla to pěkná blbost. Složenky jezdím platit do Přeštic. Aspoň, že dopravu mám zadarmo," reagoval na zánik pošty Václav Pelíšek. Pošta schází i Marii Fialové, přestože dojíždí do Přeštic za prací. „My, kteří jezdíme do Přeštic kvůli práci, tak si tam rovnou vyřídíme poštu, ale hůř jsou na tom důchodci. Moji osmdesátiletí rodiče musí jezdit do Přeštic," uvedla.

Pošta byla na dobré adrese

Podle dalších místních se na poště v Lužanech zastavovali i řidiči pendlující mezi Plzní a Klatovy. „Podávali poštu raději tady než v Přešticích, protože tam se na náměstí nedalo zaparkovat," řekla seniorka, která si nepřála zveřejnit jméno.

Výdejní místo České pošty v lužanském COOPu funguje asi tři roky. Listonoška v obchodě nechává zásilky, které ten den nedoručila. „Když nezastihne lidi doma, dá jim do schránky upozornění, že v COOPu mají dopis nebo balíček. My můžeme pouze vydat zásilku. Podat dopis lidé musí v Přešticích. To samé platí u výběru peněz a složenek. Nenabízím známky ani jiné ceniny," popsala vedoucí COOPu v Lužanech Jana Hrubá.

Nerušte nám poštu. Soukromých poboček přibývá

Pro ni je suplování pošty starost navíc. Po otevírací době musí vypisovat formuláře kvůli vydaným zásilkám. „Pokud jde o balíček, tak musím rozepisovat bankovky a mince. Dneska mám pět balíčků. Průměrně vydám čtyři až pět dopisů denně. Vypisování lejster mi zabere i 15 minut," podotkla Hrubá.

Chyběla pracovní síla

Starostka Lužan Věra Petrželková řekla, že kvůli poště kdysi proběhlo několik jednání. „Pošta stále opakovala, že nemůže sehnat pracovní sílu. Pobočka byla dočasně uzavřena tři roky, pak byla zrušena," sdělila starostka.

Vydělala nebo prodělala obec na odchodu pošty? „Nabídka služeb výdejního místa je omezenější než na poště. Plusem je ale to, že výdejní místo má otevřeno déle, než by měla kamenná pošta," mínila Petrželková.

Zavřenou pobočku v Krsech pošta otevřela

Nestává se, aby Česká pošta couvla od svého záměru a dočasně uzavřenou malou kamennou poštu na vesnici obnovila. Výjimka ale existuje. Jsou jí Krsy na severním Plzeňsku. V obci státní podnik dočasně zavřel poštu v červenci 2012. Po dlouhých a složitých jednáních vedení Krs s Generálním ředitelstvím České pošty v Praze kamenná pobočka obnovila v říjnu 2014 v obci provoz.

V naprosté většině případů se přitom dočasné uzavření časem změní na trvalé. Jen namátkou: pošta v čekárně autobusového nádraží v Plzni, Lužany, Horšice, Božkov a další. Scénář byl všude stejný. Pošta obhajovala dočasné uzavření personálními důvody, nakonec však kamennou pobočku zrušila úplně. „Taky v Krsech vysvětlovala uzavření hledáním pracovnice. Že by ji ale hledala dva a čtvrt roku?" pochyboval starosta Krs Jan Orosz.

Že to pošta s trvalým zavřením kamenné pobočky myslela vážně, lze dovozovat z toho, že Krsům nabízela takzvanou provozovnu Partner, kdy by poštovní služby v omezeném množství byly zajištěny na obecním úřadě. Takovou službu ovšem Krsy odmítaly.

Některá fakta o doručování