Zajímalo by vás, co bylo tématem loutkářovy soukromé korespondence s rodinou a spolupracovníky? Či jaké kresby vytvořil v době, kdy byl ve vězení?
Odpovědi nejen na tyto otázky od pondělí najdete v mázhausu plzeňské radnice, kde se až do 25. ledna koná výstava vzpomínajícího na autora oblíbených loutek, od jehož úmrtí dnes uplyne 56 let.
Kresby ze Skupových školních let, pozdější karikatury plzeňských měšťanů či soukromé fotografie shromáždil z archivních materiálů, rodinných i soukromých sbírek loutkářův prasynovec Pavel Skupa. Ten sice žije v Brně, do Plzně však pravidelně jezdí po osudu svého předka pravidelně bádat do plzeňského archivu.
Hlavním impulzem pro Skupovo badatelskou činnost byl soudní rozsudek, který přiřkl ochrannou známku na loutky ředitelce Divadla Spejbla a Hurvníka Heleně Štáchové.
„Během sporu se paní Štáchová velice nepěkně vyjadřovala o Skupovi i jeho práci. Tuto křivdu bych chtěl sebranými dokumenty napravit. Manželé Skupovi si vždycky přáli, aby odkaz loutek patřil celému národu," vysvětluje své počínání Skupa, který v archivech objevil zápis obchodní komory ze 4. května 1929 dokazující registraci loutek Josefem Skupou. Dokument je spolu s dalšími dosud nezveřejněnými materiály součástí výstavy.