Ke zvýšení počtu vyšších soudních úředníků by měl přispět nový zákon, který nabývá účinnosti 1. července 2008. „Zákon umožňuje, aby budoucí vyšší soudní úředníci prošli zkráceným studiem. Další by měli vzejít z nového bakalářského studijního programu na právnických fakultách,“ informovala Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

V současné době funguje na okresních soudech v Plzeňském kraji pět minitýmů. Na KS v Plzni jich pracuje šest. „Na Krajském soudu v Plzni byl mělo do konce letošního roku vzniknout dalších osm minitýmů. Přijato bude 15 asistentů ,“ řekl Jaroš. Co se týče KS v Plzni, budou minitýmy zřízeny pouze na obchodním a správním úseku. „O tom, zda budou ustaveny i na trestním úseku, se ještě bude diskutovat,“ podotkla mluvčí Krajského soudu v Plzni Alexandra Vaňková.

Podle místopředsedkyně KS pro obchodní úsek Jany Vyletové fungují v jejím resortu, konkrétně v insolvenčním úseku, už nyní čtyři minitýmy. „Způsob práce na tomto úseku je pro vytvoření minitýmů vhodný. Nemohou se však osvědčit na všech úsecích. Například na úseku obchodního rejstříku není tento způsob organizace práce vhodný,“ připomněla Vyletová. Na úseku správního soudnictví KS v Plzni budou od 1. července 2008 pracovat čtyři minitýmy. Potvrdil to místopředseda KS pro tento resort Václav Roučka.

Na soudech v celé zemi by mělo do roka vzniknout 200 minitýmů. Každý se bude skládat z jednoho soudce, jednoho asistenta nebo vyššího soudního úředníka a rejstříkové vedoucí. Ta bude slučovat funkci zapisovatelky a vedoucí kanceláře.

Ministerstvo spravedlnosti si od minitýmů slibuje zrychlení a zefektivnění soudních řízení. „Soudce získá možnost časově řídit oběh spisu kolujícího mezi členy týmu. Omezí se pohyb spisu přes vedoucí soudní kanceláře, které se na zpracování úkonů ve spisu nepodílely, ale pouze jej předávaly příslušným pracovníkům,“ míní Roučka.