Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudek: Ze Škodovky mám pocit hořkosti

Plzeň – Někdejší šéf plzeňské Škodovky Lubomír Soudek se v úterý objevil v Plzni, přijel popřát nejstaršímu plzeňskému medvědovi k narozeninám. Pohled ze zoo směrem ke škodováckým komínům ho ale prý dnes už příliš nezajímá. „Nevracím se, mám pořád co dělat,“ podotkl.

13.4.2011
SDÍLEJ:

Lubomír SoudekFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Jak se dnes máte a čemu konkrétně se právě věnujete?
Věnuji se své firmě, která obchoduje na velkých investičních celcích v Indii, v Angole, v Kongu a v Senegalu. Jsou to hlavně elektrárny, výstavba nemocnic, pivovar, vodní elektrárna a cementárna. Daří se mně docela dobře. Samozřejmě to není vedení velkého podniku tak, jak jsem byl zvyklý celý život, ale musím se přizpůsobit současnému stavu tak, jak je zapotřebí. Mimo to jsem teď zpracoval na přání ministra průmyslu materiál, kde vládě radím, jakým způsobem by měla postupovat. Chybí jí nápady a jenom by dělali plusy a minusy ve státním rozpočtu. Ovšem bez jakékoliv vize, kam by se měla republika ubírat. Takže jsem zpracoval asi 25stránkový materiál, který jsem dal i prezidentovi. A jak jsem viděl, v mnoha výstupech už řadu věcí odsud použil. Jen se obávám, že naše vláda není složená z lidí, kteří dokážou něco realizovat. Skrývají svá vystoupení pouze za to, že dělají politiku.

Jsou to přece politici.
Ale já nevím, co je to politika. Vím, že buď pracuji ve prospěch státu dobře, nebo špatně. Ale když se někdo schovává za politiku… Co to je politika, politické rozhodnutí? Mě politické rozhodnutí nezajímá. Mě zajímá výsledek. A právě proto si myslím, že i když s premiérem Nečasem budu v příštích čtrnácti dnech jednat a zrovna tak s ministrem průmyslu, tak že oni řeknou, je to dobrý, je to v pořádku, ale stejně se nenajde nikdo, kdo by ty kroky realizoval tak, aby to bylo ve prospěch české ekonomiky.

Co je problém České republiky?
Máme strašně nízkou úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele a je to způsobeno tím, že máme velmi nízkou úroveň produktivity práce, vysokou nemocnost, vysokou nezaměstnanost a nemáme žádné výrobky na světové úrovni. Víceméně to, co ČR vyprodukuje, jde z 88 procent do zemí EU. Dvanáct procent vývozu jde do ostatních zemí v celém světě, což vůbec nic není. A pokud se česká ekonomika nezaměří na to, že musíme vyvážet do celého světa a že musíme podporovat výzkum a vývoj, tak skončíme špatně. Bez nerostného bohatství, které nemáme, si nemůžeme dovolit ten přepych, že budeme zahazovat příležitosti venku.

Českou politikou teď otřásá skandál ve Věcech veřejných a problém má celá vláda. Co tomu říkáte?
Je to nezkušenost těch lidí a hra na politiky a na prospěcháře. Tito lidé nemají na svých místech co dělat. Vondra, když řekne, že nevěděl o tom, že ProMoPru se platí tolik a tolik peněz, tak je pro stát nebezpečným člověkem. Přece nemůže vykonávat funkci ministra člověk, který něco neví z toho, co řídil. Co když příště nebude vědět, že někdo vystřelil po nějakém letadle, to se zřítí a on řekne, já to nevěděl. Prostě takový člověk od toho musí okamžitě pryč. Nehledě na to, že řídí obranu pouze na pokyny americké strany.

Když se dnes podíváte na plzeňskou Škodovku, cítíte nostalgii?
Za prvé se na ni nekoukám a za druhé mám v sobě trochu pocit hořkosti. V té Škodovce jsem hodně vybudoval. Bylo to v období, kdy byly úvěry za 22 procent a Škodovka byla technicky totálně zaostalá. Úrodu z toho, co jsem tam já vybudoval, dnes sklízí jiní, aniž by se o to nějakým způsobem přičinili.

Bydlíte teď v Praze? Ptám se proto, že v dobách, kdy jste finančně pomáhal medvědinci v zoo a dělali na něm vaši dělníci, jste si nechával rekonstruovat škodováckou vilu na Karlovarské třídě.
Ano, bydlím v Praze a na vilu se dnes dívám s klidem. Mě tam vždycky rozčiloval ten hluk, který začínal na čtyřproudovce vedle domu kolem páté ráno a končil až večer. Jinak jsem se tam cítil bezvadně, zrekonstruoval jsem ten dům k obrazu svému. Měl jsem tam všechno, ale život je změna. Já už jsem bydlel kromě Plzně a Prahy třeba v Ostravě, v Hradci nad Moravicí, v Opavě, v Krnově, v Brně, v Liberci. Mně nedělá problém se sbalit a jít zase dál. V životě je zajímavé to, že vždycky, když někde něco krachovalo, tak mě tam poslal ředitel, ministr nebo někdo za tím účelem, abych to zachránil. Vždycky se mně to podařilo. V Plzni jsem ale narazil na to, že jsem se nekamarádil s politiky a politici ze mě měli obavu. Měli strach, že mám zájem být premiérem. A co mohli, dělali proti mně.

Autor: Dana Veselá

13.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jakub Kindl

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

V Plzni se na volby stály fronty

Plzeň - Hned v několik volebních místností se v pátek proměnily třídy plzeňské SOŠ profesora Švejcara v Majerově ulici a před školou i na jejích chodbách to bylo znát.

Zelená Hora je jako spící Růženka, řekl prezident v Nepomuku

Plzeň - I poslední den návštěvy prezidenta Miloše Zemana v Plzeňském kraji jste mohli sledovat v on-line reportáži Deníku.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení