„Rozsudek zatím nemáme v ruce, takže se mohu těžko vyjadřovat. Každopádně je to rozhodnutí nezávislého soudu, takže jej musíme respektovat,“ řekl Chuchler.

Plzeňský zastupitel Jiří Liška (ČSSD), který se v kauze osobně angažoval, považuje rozsudek za „další ránu v historii, tentokrát v neprospěch občanů Plzeňska“. „Nesmírně mě to mrzí,“ dodal Liška.

Chuchler nechce spekulovat o částce, kterou je podle rozsudku MÚSS povinen zaplatit jako žalobce Štáchové za právní zastupování v dovolacím řízení. „Neumím ty náklady odhadnout, tedy ani říci, co by to pro náš ústav znamenalo,“ řekl Chuchler.

Soudní spor o světoznámé postavičky se táhne už devět let. „Nejvyšší soud zjistil, že dovolání není přípustné a jako nepřípustné je odmítl, aniž se věcí blíže zabýval,“ řekl mluvčí brněnského soudu Petr Knötig. V platnosti tak zůstává pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu, který vloni v květnu rozhodl ve prospěch Štáchové.

Ochranné známky na loutky zaregistroval v roce 1994 Skupův nástupce Miloš Kirschner. Po jeho smrti je zdědila jeho manželka Štáchová. Ve sporu šlo zejména o to, kdo je ve smyslu zákona autorem loutek. Sociální ústav tvrdil, že jednoznačně Skupa, jehož dědicem je plzeňský MÚSS. Šťáchová zase prohlásila, že řezbář Nosek.