Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud poslance Jana Látku nerozvedl

PLZEŇ - Pláčem skončilo ve čtvrtek u Krajského soudu v Plzni rozvodové řízení manželů Látkových z Domažlic. „Takové rozhodnutí jsem nečekala, jsem šťastná,“ plakala Jiřina Látková po vynesení rozsudku. Soud její manželství s bývalým starostou Domažlic a dnešním poslancem Parlamentu ČR Janem Látkou (ČSSD) totiž nerozvedl.

14.6.2008
SDÍLEJ:

Jan Látka takto držel za ramena loni v srpnu při šermířském vystoupení u příležitosti zahájení Chodských slavností svou přítelkyni Marcelu Mertinovou. Foto: Foto: archiv Deníku

Žádost o rozvod podal Jan Látka poté, co si loni v lednu, krátce po započetí vykonávání poslanecké funkce, našel přítelkyni. „Loni v březnu jsem zjistila, že z účtu zmizelo 250 tisíc, manžel poté přiznal, že od ledna má milenku,“ sdělila Látková, pro kterou to prý byla neskutečná rána.

Látka už před domažlickým okresním soudem přiznal, že krach manželství je na jeho straně. Požadoval rozvod a soud mu vyhověl.

Látková, která s rozvodem ale nesouhlasila, se odvolala, proto skončil případ u krajského soudu. „V této věci jsou naplněny podmínky zákona o rodině, paragraf 24b. Pokud se jeden z manželů nechce rozvádět a samotný akt by mu způsobil zvláštní újmu, například zdravotní, finanční či majetkovou, nemusí soud manželství rozvést,“ vysvětlila advokátka Látkové Júlie Filipová s tím, že u paní Látkové, která je navíc již 14 let v invalidním důchodu pro diagnózu deprese, by k újmě rozhodně došlo.

„Poté, co si muž našel milenku, se loni v červnu odstěhoval a nechal mě téměř bez prostředků. Já mám invalidní důchod 7900 korun a muž mi platil 5000 korun na bydlení, což mi nestačilo, a s jeho poslaneckým platem je to směšné. Soudili jsme se o výživné a soud určil, že mi bude platit deset tisíc měsíčně. Manžel se ještě zavázal, že bude platit ostatní výdaje spojené s bydlením, jako energie či pojištění, a soud mu uvěřil. Po vyhlášení rozsudku sice platil těch deset tisíc, ale ostatní platby ihned přestal hradit,“ řekla Deníku Látková, které prý její příjem na poplatky a léčení nestačil a musely jí vypomoct děti. Ty kromě toho u soudu shodně uvedly, že otec se zachoval k matce strašně a pro ně už je cizí člověk. „Matka potřebuje osm dní v měsíci neustálou péči. Otec běhá na veřejnosti s milenkou a dělá s ní věci, které by se hodily spíše do ložnice,“ uvedla před soudem dcera Eva Lorencová.

„Od doby, co se muž odstěhoval, jsme se viděli dvakrát za účasti advokátů. My si spolu nemáme co říct. Teď vlastně, nevím, s kým jsem to těch 32 let žila. Všechno to udělaly peníze,“ dodala Látková.

Před vynešením rozsudku se před soudní síní protistrany rozvášnily. Šárka Petříčková, advokátka Látky, který jednání nebyl přítomen, řekla Látkové, že lže. Když jsme se jí zeptali na její vyjádření k věci, odmítla nám jej sdělit, protože prý nemá od svého klienta svolení.

Nám se včera podařilo sehnat vyjádření Jana Látky, který stejně jako jeho advokátka tvrdí, že manželka si vymýšlí. „Platím všechno tak, jak mi nařídil soud. A také to mohu doložit!“ zdůraznil Látka. „S partnerkou peníze nerozhazuji, jak žena všude uvádí. Moje přítelkyně má svůj vlastní příjem,“ sdělil. „V žádném případě není pravda, že jsem někdy nechal ženu bez prostředků. Nejenže platím ženě výživné deset tisíc korun měsíčně, ale splácím devítitisícovou hypotéku na barák, ve kterém ani nebydlím,“ doplnil Látka, který po březnovém rozhodnutí okresního soudu v Domažlicích ostatní platby, jako zálohy na plyn, přestal platit, protože mu soud určil platit jen výživné. „Soud mi nenařídil, abych platil plyn nebo elektřinu, já jsem ty platby dával pouze na základě své dobré vůle. V tom domě bydlí žena s dospělou dcerou a manželem, kteří mají svůj vlastní příjem. Moje žena má měsíčně k dispozici pro sebe výživné plus důchod, což dělá skoro osmnáct tisíc korun,“ podotkl Látka, podle kterého si energie mají platit osoby, které v domě bydlí. „Já potřebuju platit i své bydlení a své splátky,“ doplnil.

Všechny řeči své ženy si vysvětluje jako pomstu. „Já jsem nic nezapíral a řekl jsem, že mám nový vztah. Když jsme se ženou loni v červnu řešili, jak to s námi dál bude vypadat, řekla mi, že udělá všechno proto, aby ze mě byla politická mrtvola,“ pronesl Látka, který podotkl, že Látková za celou dobu od podání žádosti o rozvod prý neměla nejmenší snahu se s ním nějak dohodnout.

Soud dal nakonec za pravdu Látkové, a manželství nerozvedl. „Došli jsme k názoru, že rozvedení manželství by mohlo způsobit zdravotní újmu žalované,“ uvedla soudkyně Olga Klímová. Podle senátu se navíc jedná o učebnicový příklad výše zmíněného paragrafu. Rozhodnutí je pravomocné a nelze se proti němu odvolat. Nám sdělil Látka, že určitě zváží podání další žádosti o rozvod, protože v manželství setrvávat dál nechce. Celá soudní mašinérie se ale tak bude muset rozjet znovu.

Autor: Miroslava Vejvodová

14.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dominik Kubalík

Škodovka prohrála, přesto je první

Ilustrační foto
2

Sedmiletý chlapec jel načerno, dluh přišli vymáhat exekutoři

V Privamedu se otevírá Centrum mamografického screeningu

Plzeň - Začátkem října vyšetřila plzeňská nemocnice Privamed první pacientky ve svém nově otevřeném Centru mamografického screeningu. Pracoviště disponuje nejmodernějším přístrojovým vybavením v tomto oboru.  

Šoféři nedodržují přestávky

Plzeňský kraj – Policisté kontrolovali v celém kraji řidiče náklaďáků a autobusů.

Naši prvňáci ze 7. ZŠ Plzeň

Plzeňsko - Ve středu 18. října najdete v Plzeňském deníku prvňáky ze 7. ZŠ Plzeň. Nezapomeňte si koupit noviny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení