Vlhkost vzduchu je o dvacet procent vyšší, než bývá dlouhodobý průměr v letním období. Lidé si stěžují, že se jim hůře dýchá, a mají problémy s tlakem. Současné klima ale špatně působí hlavně na jejich psychiku. Nejvíce jsou ovlivněni starší lidé a vegetativně labilní jedinci.

„To jsou lidé, kteří citlivěji reagují na počasí. Často trpí fobiemi. V Čechách je rozšířená agrofobie. Strachem z davu je u nás a na Slovensku postižen více než jeden milion lidí,“ vysvětluje lékař David Härtel. Doplňuje, že tito lidé například omdlívají v tramvaji a lékaři jim pak diagnostikují jako příčinu nízký tlak. „Ze zkušenosti ale vím, že to už je jen pouhý důsledek, ve stejných podmínkách na volném prostranství by ten tlak nízký neměli,“ míní Härtel. Dodává, že právě počasí může tyto reakce vyvolat.

Pro zdraví člověka není dusno na rozdíl od veder tak nebezpečné. Potvrzuje to i záchranná služba. „Nezaznamenali jsme v posledních dnech zvýšený počet výjezdů, ani v nich nepřevažovala žádná diagnóza, která by mohla souviset se současným počasím,“ říká mluvčí záchranky Plzeňského kraje Lenka Ptáčková.

Sanity nejezdí častěji ani do domovů důchodců. „Naši klienti jsou z dusna spíše unavení, mají špatnou náladu,“ uvádí vedoucí Domova pro seniory sv. Jiří na Doubravce Ludmila Kučerová. Na důchodce působí špatně i zprávy o povodních, které s obavami sledují v televizi. „Snažíme se je zaujmout něčím jiným, vymýšlíme různé programy, vzali jsem je třeba do cukrárny, aby přišli na jiné myšlenky,“ snaží se reagovat na nastalou situaci Kučerová.

Problémy s dýcháním mohou mít kvůli nadměrné vlhkosti vzduchu zejména astmatici. „Ještě horší by bylo, kdyby byl vzduch naopak suchý. Protože však současná vlhkost vybočuje výrazně z normálu, nejsme na to v našem klimatu zvyklí a náš organismus to zatěžuje,“ vysvětluje lékařka Eva Kastnerová.

Výraznější změna podle meteorologů nastane až začátkem příštího týdne. „Pocit dusna je vyvolaný vysokou vlhkostí teplého vzduchu, ten ovlivnila tlaková níže nad Balkánem. Tlaková níže už pomalu slábne, ve střední Evropě ale bohužel nevýrazně, a vzduch nemá kam odejít,“ vysvětluje původ počasí u nás meteorolog Jan Sulan. Menší naději na změnu přinese už pátek, přes víkend ale zůstane 25 až 29 stupňů Celsia.

„V pondělí se ochladí, bude něco málo přes dvacet stupňů a konečně se zde vymění vzduch. Do té doby musíme počítat s odpoledními bouřkami, vlhkost se zde udrží,“ předpokládá Sulan.

Klasické slunečné léto s teplotami nad 25 stupňů Celsia, na něž všichni čekáme, by mělo přijít až po 10. červenci.