Hudební soubor Lukaváček, v němž pěvecký talent pilují děti od 6 do 11 let z dolnolukavické základní školy, slaví desáté výročí.

Soubor nadějných zpěváků zakládala Naďa Květoňová. „Škola si přála pěvecký kroužek už z toho důvodu, že obec proslavil skladatel Joseph Haydn. Jméno Lukaváček vzniklo podle názvu obce," vysvětlila zakladatelka a současná vedoucí souboru Naďa Květoňová.

O rok později se soubor mohl pochlubit znakem. Ten tvoří čáp jako dirigent a žabka, která zpívá. A v roce 2004 přišly i první úspěchy. Čtyři děvčata se zúčastnila v Brně celostátní pěvecké soutěže „Slavíci ve školní lavici". Jedna z dívek v Brně skončila na třetím místě. „V letech 2006 a 2007 se umístil soubor na druhém místě v krajském kole hudební soutěže zobcových fléten Pískání pro zdraví v Plzni," vzpomínala vedoucí.

Děti z Lukaváčku každoročně zpívají „Karlovarského skřivánka". „V roce 2006 jedna žákyně postoupila z prvního místa v krajském kole do celostátního kola v Karlových Varech," řekla Květoňová.

Malí zpěváci vystupovali i na mezinárodním folklorním festivalu v Plzni či v německém městě Nitteanu. „Zazpívali jsme, zahráli i zatančili České obci baráčníků v Přešticích i v Plzni či při vernisáži výstavy v Domě historie v Přešticích. Průměrně stihneme deset vystoupení za rok," vyjmenovala Květoňová.

Lukaváček zpívá za doprovodu klavíru, děti hrají na zobcové flétny a tancují. „Dříve hráli na flétničky všichni, nyní jsme polevili z nároků a hrají jen ti, kteří chtějí," dodala s tím, že do kroužku chodí kolem patnácti dětí.

Někteří zpěváci z Lukaváčku to dotáhnou až na konzervatoř. „Jedna z bývalých žákyň už učí na klavír na základní umělecké škole. Mám radost, když se objeví talentované děti, které pak chodí na ZUŠ a hrají na hudební nástroj," chválila Květoňová.

Devítiletá Martina Přibáňová chodí do souboru dva roky, chce se stát zpěvačkou a obdivuje Lucii Vondráčkovou. „Z písniček, které zpíváme v Lukaváčku, mám nejradši Kdybych byla vlaštovkou. Chtěla bych zpívat v nějaké soutěži," přála si dívka.