„O tom, že je náš let zrušený, jsem se dozvěděla až na informační tabuli na letišti v Praze,“ popisuje Miroslava. Tehdy ale ještě doufala, že odletí v následujících dnech. „Podařilo se mi totiž přebukovat letenku na sobotu. Sledovala jsem dál zprávy a čekala. Nakonec mi ale přišla smska od letecké společnosti, že jsou opět zrušeny i další lety,“ říká Plzeňanka, která nakonec musela dovolenou s kamarádkami úplně zrušit.

„Bylo nám to líto, ale mohlo to být horší. Jeden můj kolega takto uvízl ve Francii a musel se vracet zpátky vlakem. Další kolegové mají problém dostat se zpátky domů z Londýna. Navíc máme štěstí v tom, že nám letecká společnost vrátí peníze za letenky a o žádné další peníze nepřijdeme, protože jsme neměly předem zaplacené ubytování,“ dodává mladá žena.

Zrušení letů se citelně dotklo i některých plzeňských firem. Jednou z nich je společnost Daikin Industries Czech Republic s. r. o. sídlící na Borských polích. V Japonsku totiž musel neplánovaně zůstat její generální ředitel Takayuki Fujii společně s dalšími dvěma manažery firmy. „Odcestovali tam služebně před týdnem, už se měli vrátit. Snažíme se zarezervovat nejbližší možný let,“ říká Adam Prokš z Daikinu. V blízké době navíc v Plzni očekávají zásilku materiálu, která měla být rovněž přepravena letecky. „V současné době zjišťujeme možnosti,“ dodává Prokš.

Sopečný prach přidělává starost také podnikateli Jiřímu Hemerlemu z Čemin na severním Plzeňsku. Obchoduje totiž s květinami. „Kvůli tomu, že nefunguje letecká doprava, nemáme třeba už několik dní v sortimentu růže z Jižní Ameriky nebo z Afriky. Omezuje to naši nabídku,“ uvedl Hemerle.

S problémy se potýkají i cizinci ze zemí mimo EU, kteří už měli vycestovat a mají propadlá krátkodobá víza.

Cizinecká policie v Plzni i Karlových Varech jim teď oproti platné letence prodlužuje víza až na 30 dní.

To autobusoví dopravci mají důvod ke spokojenosti. Na dálkových linkách mají plno a nestačí posilovat spoje. „Při běžném provozu odjíždí z Prahy do Londýna denně jeden náš autobus se 65 cestujícími. V těchto dnech ale vypravujeme těchto autobusů každý den sedm,“ řekl majitel Student Agency Radim Jančura.

Zastavení leteckého provozu se ale nijak nedotklo vrtulníku Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Ten stopku nedostal. „Omezení se vztahovalo pouze na sekundární plánované transporty, k akutním případům jsme létali. Během víkendu se letělo pětkrát,“ uvedla mluvčí záchranky Lenka Ptáčková. V klidu mohli být i na malých letištích. Sopečný popel je totiž až ve výšce, kde malá sportovní letadla nelétají. „Prachu by muselo být opravdu hodně, aby klesl i níž. A to nepředpokládáme,“ uvedl vedoucí letového provozu plaského letiště Karel Mařík.

Vzdušný prostor ČR je po třídenní odstávce otevřen od pondělního poledne. Aerolinky ale i nadále ruší některé lety. Letecký provoz už částečně obnovily i další evropské země. Situace se však mění prakticky z hodiny na hodinu.

Například Velká Británie oznámila, že se k jejímu území blíží další sopečný mrak a britská letecká společnost British Airways zrušila všechny lety na kratší vzdálenost.