Není výjimkou, že pečovatelka zaměstnaná v sociálních službách bere 14 tisíc korun čistého. A zdravotní sestra objíždějící pacienty dosáhne na plat jen asi o šest tisíc korun vyšší. „Je to strašně málo za tak náročnou práci jak psychickou, tak fyzickou. Máme ležící klienty, které musí zvládnout umýt, nakrmit, přebalit. Sestřičky v terénu pracují samostatně bez lékaře a musí vyjet kdykoliv a za každého počasí,“ uvedla ředitelka společnosti Domovinka Bohumila Hajšmanová. Domovinka poskytuje domácí i hospicovou péči, provozuje stacionáře i pečovatelskou službu.

Platy v obdobných neziskových či charitních společnostech bývají podobné. „Jsou mezi 16 až 19 tisíci korunami bez přesčasů a odměn,“ řekla náměstkyně primátora pro sociální oblast Eva Herinková (ČSSD).
Radnice proto vypisuje mimořádný grant pro rok 2018 právě pro nestátní sociální organizace, které působí na území města Plzně a tvoří tu síť sociálních služeb. Mohou si požádat o příspěvek na platy pro své zaměstnance. „Extrémně nízké mzdy a fyzická i psychická náročnost způsobují odliv pracovníků, bez nichž se sociální služby neobejdou. Celkem uvolníme na navýšení platů 6,3 milionu korun,“ dodala Herinková.

Instalace Oko na BLIK BLIK festivalu světla v DEPO2015
Plzeňský BLIK BLIK je tady

Podle šéfky magistrátního odboru sociálních služeb Aleny Hynkové patří mezi exponované pozice, které jsou zároveň nejvíce ohrožené ´vyhořením´a odchodem ze služeb, pracovníci v přímé péči, sociální pracovníci a zdravotnický personál. „Chceme je motivovat a stabilizovat. Bez nich celý systém zkolabuje,“ uvedla Hynková. Úřad má spočítáno, že po všech odvodech bude rozdělení 6,3 milionů korun znamenat na jednoho pracovníka asi 2,5 tisíce korun čistého. „Je to alespoň něco a jsme tomu rádi,“ dodala Hynková. Průměrná mzda v Plzeňském kraji činila v posledním čtvrtletí loňského roku 30 827 Kč.

Nedostatkem personálu trpí i zdravotnická a sociální zařízení, která zřizuje,a tedy i platí, stát, kraj či město. „V Městském ústavu sociálních služeb jsme navyšovali platy a pracovní síla se tam stabilizovala,“ prohlásila Eva Herinková. Pracovníci tu vloni dostali přidáno mezi 1500 až 2000 hrubého a průměrná mzda ošetřovatele tu činí necelých 20 tisíc korun, zdravotní sestry 30 500 Kč. Aktuálně tu podle Herinkové chybí pracovníci na rozvoz obědů, což se řeší brigádníky.

Domácí vězení
Dodržování domácího vězení pohlídají elektronické náramky