Hlavně pro seniory, kteří se ocitli v bytové nouzi, rodiny pečující o postižené dítě nebo pro samoživitele s nízkými příjmy jsou připraveny zrekonstruované byty v Plachého ulici 44, 46 a 48. Jde o 37 bytů 1+1 a 1+KK o velikosti od 22 do 44 čtverečních metrů. Jejich rekonstrukce stála městskou kasu více než 34 milionů korun. „Zůstal zachován pouze obvodový plášť domu, nosné zdi, schodiště, sklepy a půdy,“ řekl radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf (ODS).

O městské byty v této lokalitě nebýval zájem. Jednak nebyly v dobrém technickém stavu a navíc Plachého ulice nemá v těchto místech zrovna dobrou pověst. „Asi před čtyřmi lety jsme se to rozhodli změnit a postupně se tu opravily čtyři domy,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Kromě tří nově opravených domů jde ještě o objekt v Plachého 42, kde po rekonstrukci žijí lidé, již nemohou platit tržní nájem. „Všech 13 bytů je tu už obsazeno,“ uvedla Karolína Vodičková z magistrátního odboru sociálních služeb.

A kdy se začnou stěhovat senioři a další nájemníci? „Prvních 12 nájemních smluv aktuálně schvaluje městská rada,“ potvrdil Zdeněk Švarc z bytového odboru magistrátu. Další budou následovat. Bytový odbor zatím čerpá z už nabraných žádostí, ale hlásit se mohou i jiní zájemci. Nájemní smlouvy pro seniory budou uzavírány na rok a automaticky prodlužovány za měsíční nájemné 50 nebo 82,10 korun za měsíc a metr čtvereční podlahové plochy.