Romka Lucie Kadrnáčová přišla o byt a nepodařilo se jí najít nový. „Před dvěma lety mi bez udání důvodu nebyla prodloužena nájemní smlouva v městském bytě v Plzni, kde jsem bydlela s manželem a třemi dětmi. Já i manžel pracujeme, problémy s placením nájmu jsme nikdy neměli. Sehnat byt na volném trhu se mi však od té doby nepodařilo, proto bydlíme s rodinou u své matky v 1+1,“ říká šestatřicetiletá žena. „Máme naspořené prostředky na složení kauce i nájmu a nepobíráme sociální dávky, ale to asi nestačí,“ dodává.

Právě takovým klientům se snaží pomoci Centrum pro komunitní práci, které v Plzni funguje od ledna. Jeho hlavním cílem je najít majitele nemovitostí, kteří budou pronajímat své byty a domy handicapovaným a sociálně znevýhodněným lidem.

„Byty jsou dnes velmi drahé a trh si může vybírat mezi nájemníky. Problémy uplatnit se na tomto trhu mají matky samoživitelky, romské rodiny a další ohrožené skupiny. A to přestože tito lidé třeba normálně pracují a mají finanční zázemí,“ říká koordinátor projektu pro majitele nemovitostí Adam Pospíšil.

Projekt navazuje na zkušenosti z jiných regionů v Česku, kde už funguje.

„Až 90 procent lidí nechce za sousedy Romy nebo rodiny s více dětmi. Právě tyto předsudky se snažíme bořit. Realitní kanceláře jsou dnes těmi, kdo nejvíce diskriminuje lidi. Proto tuto službu nabízíme zdarma,“ vysvětluje Pospíšil.

Na případné škody po nájemnících je centrum připravené. „Máme garanční fond, ze kterého můžeme poplatit případné škody,“ vysvětluje. Centru pomáhají dvě organizace Člověk v tísni a Společnost Tady a Teď. „Vyberou spolehlivé klienty, se kterými pak přijdou za námi,“ dodává Pospíšil.

Centrum nyní organizuje pohovory s klienty. „Už máme domluvenou účast několika majitelů bytů . V Nýřanech jeden už rekonstruuje dům s nájemními byty a s dalšími dvěma jednáme v Plzni,“ doplňuje.