Chovanec, Zimola, Hamáček? O novém předsedovi rozhodnou delegáti nedělního sjezdu v Hradci Králové. Socialisté z Plzeňského kraje oficiálně podpořili svého krajského šéfa, úřadujícího místopředsedu strany a bývalého ministra vnitra Milana Chovance.

Plzeňský primátor a předseda ČSSD v Plzni Martin Zrzavecký je přesvědčen, že Chovanec je ten pravý krizový manažer, který je schopen vyvést stranu z problémů. „ČSSD je ve složité situaci a je schopen postavit ji zase na nohy,“ prohlásil Zrzavecký s tím, že ani Zimola ni Hamáček nemají 'ráznou ruku dělat nepříjemná opatření'.

Zrzavecký odmítá názor některých kolegů, že Chovanec 'má po sezoně' a nejvíce by pomohl straně, kdyby ji přestal spojovat s Milošem Zemanem a raději odešel. Nahlas to ale neřeknou. Oficiální stanovisko kraje zní Chovanec do čela ČSSD. A to přesto, že Chovancovi je přičítán výrazný podíl za velmi slabý výsledek ČSSD v parlamentních volbách.

„Má výraznou spoluzodpovědnost za katastrofální výsledek voleb ČSSD. Namísto aby jako sociální demokrat akcentoval sociální politiku, tak si vytváří image focením s puškou v ruce v době, kdy se nám imigrace obloukem vyhýbá,“ uvedl politolog Západočeské univerzity v Plzni Přemysl Rosůlek.

Hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD) sepsal Desatero pro ČSSD, kde pojmenovává, co je třeba změnit. Mimo jiné například školství označuje za nemocné, kritizuje byrokracii a konstatuje ohrožení porevolučního směřování ke svobodné demokratické společnosti když zmiňuje různé výzvy k nacionalismu, rasismu a totalitě. Pokud má ale jasně říci, koho chce do čela ČSSD, neodpoví.

Je přitom jasné, že dříve poměrně vřelé vztahy obou politiků ochladly až na bod mrazu. Své o tom může napovědět podpora prezidenta Miloše Zemana zatímco Bernard veřejně podpořil Jiřího Drahoše, Chovanec zase Zemana, s nímž si dokonce stoupl po vyhlášení výsledků na pódium a později ho pozval na sjezd ČSSD.

Výsledek sjezdu bude důležitý nejen kvůli sestavování vlády, ale i podzimních komunálních voleb a lídra kandidátky ČSSD. Zrzavecký vede město čtvrtým rokem a nedávno čelil společně se svým náměstkem Pavlem Kotasem (ČSSD) pokusu o odvolání z funkce, a to ze strany svých spolustraníků. Důvodem bylo jejich souhlasné hlasování o fůzi městské teplárny s podnikem miliardáře Daniela Křetínského. Oba politici pokus ustáli, ale velmi těsně. Zrzavecký teď říká, že zatím není rozhodnutý, zda bude kandidovat znovu na primátora. „Necítím pro to zatím dostatečnou podporu,“ přiznal Zrzavecký.