Deník na návštěvěDeník na návštěvěZdroj: DeníkUprostřed kruhového objezdu na frekventované silnici mezi Plzní a Pískem byla v polovině května oficiálně odhalena socha nejslavnějšího rodáka Jana Nepomuckého. A nejde o dílo současných umělců, ale o monument z roku 1913, který byl náhodně vykopaný v psychiatrické léčebně v nedalekých Lnářích. „Svatý Jan Nepomucký ležel hluboko v zemi na zahradě psychiatrické léčebny. Když tu chtěli klienti zasadit strom, sochu objevili,“ uvedl předseda Matice svatého Jana Václav Česák. „Nikdo neví, kdo sochu do země kdy zakopal a proč. O osudu téměř dvoumetrové sochy rozhodovali až ve Vatikánu. Nejprve ji chtěli umístit na arciděkanství, ale nakonec jsme s žádostí uspěli my. S nepomuckou farností jsme uzavřeli smlouvu o pronájmu sochy na dalších 50 let s tím, že se za stoprocentního přispění města socha zrestauruje," řekl starosta Nepomuku Jiří Švec.

Socha byla vyrobena před 108 lety v Rožmitále pod Třemšínem. Stěhovala se do Tchořovic a posléze do augustiánského kláštera, kde roku 1925 záhadně zmizela. O její renovaci se postarali otec a syn Matějkovi, zatímco podoby podstavce se ujal kameník Chlupsa. Žula byla dopravena z lomu ve Slatině.

Nepomucký starosta Švec připomněl, že ve Francii jsou sochy církevních osobností snad na každém kruhovém objezdu. Už před pěti lety měli na jihu Plzeňska obdobnou myšlenku, jenže vítězné návrhy soutěže neuspěly u veřejnosti ani u zastupitelstva. „Teď slyším vesměs pochvalná hodnocení na bezmála dvoumetrovou dominantu,“ sdělil starosta.