Obyvatelé a chataři z Litic mají strach, který je donutil až k sepsání petice. Požadují snížit rychlost na silnici spojující Litice a Valchu od fotbalového hřiště po cyklistickou stezku ze 70 na 50 kilometrů za hodinu. Odbor dopravy plzeňského magistrátu a policie ale s ubíráním rychlosti nesouhlasí.

Petici podepsalo 157 lidí. Podle nich silnice bez chodníku není uzpůsobena frekventovanému provozu a předepsaná rychlost 70 km/h ohrožuje lidi, kteří po silnici chodí na veřejnou dopravu, do školy nebo nakoupit. „O nebezpečnosti svědčí i čtyři dopravní nehody, které se zde v minulosti staly," řekl zástupce nespokojených obyvatel a chatařů Josef Opl.

Pro místní je nepochopitelné, že sedmdesátka platí v obci a navíc v rekreační zóně. „V jiných rekreačních oblastech se rychlost snižuje a umisťují se zpomalovací pruhy jako na Výsluní. Tady je to naopak," zlobil se Opl.

Absolvoval už několik bezvýsledných jednání na úřadech i na policii. „Očekávali jsme, že bude nějaký zájem to řešit, ale zjistili jsme, že žádný není," mrzelo Opla.

Od magistrátního odboru dopravy dostal odpověď, že nižší rychlost odsouhlasí až po vybudování chodníků a obrubníků a narovnání zatáčky. „Snižování rychlosti jen pomocí dopravních značek omezujících rychlost je neúčinné," napsal odbor dopravy v odpovědi na petici. Teprve až stavební úpravy, jako například chodník, by prý psychologicky vedly řidiče ke snížení rychlosti a souhlasu úřadu.

Stejný názor zastává i dopravní inspektorát policie.

„Na to jsem jim řekl, že až bude chodník a obrubníky, tak nám bude jedno, kolik řidiči budou jezdit," sdělil Opl.

Podle něj by případný chodník musel vést v poli. „Reálné to je ho tam udělat, ale to by někdo musel chtít to zaměřit, vyprojektovat a uvolnit peníze na realizaci," je přesvědčen Josef Opl.

Dopravní expert ze Správy veřejného statku města Plzně Ondřej Vohradský uvedl, že s ohledem na priority v jiných městských obvodech nelze nyní zadávat projekt na stavbu chodníku v Liticích.

„Chodník, nechodník", nespokojení lidé z Litic přesto nevzdávají boj za snížení rychlosti ze 70 na 50 km/h. Opl už oslovil kancelář ombudsmanky Anny Šabatové. „Připravuji dopis, v němž jí vysvětlím problémy týkající se silnice Litice – Valcha," vysvětlil Opl.