Podle plzeňského meteorologa Jana Sulana začne vydatně sněžit už v pátek odpoledne. „Od pátku očekáváme prakticky nepřetržité třídenní sněžení, a to jak na horách, tak v nížinách,“ říká Sulan.

Podle Jiřího Lepší ze Správy veřejného statku (SVS) bude na silnicích v Plzni veškerá technika, tedy 17 sypačů. „Město máme rozděleno na jednotlivé okruhy a v každém z nich se pohybuje jeden z nich,“ potvrdil Lepší. Pokud nastane sněhová kalamita, přiobjedná správa statku další práci u nasmlouvaných úklidových firem. Nemělo by se tedy stát, že některou částí města nebude možné projet. V západočeské metropoli se vozovky buď solí, prohrabují pluhem nebo se sypou kamennou drtí, tzv. inertem. „To je případ oblastí vodárenského pásma, například na Roudné nebo v Černicích,“ vysvětlil Lepší.

Na přívaly sněhu jsou údajně připraveny i městské obvody, které mají za úkol uklízet sníh z chodníků. Kromě profesionálních úklidových firem využívají i lidi, kteří musejí odpracovat hodiny veřejně prospěšných prací. „Vypomáhají zejména na frekventovaných místech, jako jsou zastávky městské dopravy nebo přechody pro chodce,“ potvrdil starosta třetího městského obvodu Jiří Strobach (ODS).

Přiznal, že přesto už obvod eviduje několik připomínek Plzeňanů k úklidu, za nějž je zodpovědný. „Konkrétně šlo o stížnosti na včasnost úklidu v návaznosti na nepřetržité sněžení,“ uvedl Strobach. Zatím se ale úředníci vždycky se stěžovateli domluvili. „Neevidujeme dosud žádný případ, kdy by občan hlásil zranění, které by si způsobil na neošetřené komunikaci,“ prohlásil starosta. Pro tyto případy je podle něj obvod pojištěn.

Starostka Doubravky Jarmila Jakubcová (ODS) tvrdí, že uklizené komunikace na obvodě bere jako osobní prioritu, a vyvrací informace, že ´obvod uklízí jen frekventované cesty´. „Samozřejmě, že první na řadě jsou zastávky městské dopravy, prostory u polikliniky a u škol a školek,“ vypočítává starostka. Podle ní ale pak vždycky dojde i na menší ulice. Někteří obyvatelé domů si ale zásadně nepřejí posyp sněhu kamennou drtí, takže prostor pak zůstává kluzký.

A jak je to se silnicemi na Plzeňsku? V okrese Plzeň–sever je největší problém na Bezvěrovsku a Úněšovsku, kde leží silnice v nadmořské výšce kolem 600 metrů, takže když se ke sněžení přidá vítr, jsou silnice znovu zaváté pár minut po ošetření. Na jižním Plzeňsku je 61 kilometrů silnic, které se v zimě neudržují, většinou jde ale o malé spojnice mezi obcemi, které se dají objet jinudy.