VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt je součást života, ukazuje nová výstava o umírání

Plzeň – Na Plzeňsku bývalo až do poloviny devatenáctého století zvykem vyprovázet zemřelého zvoněním zvonku obšitého plátnem.

1.11.2014
SDÍLEJ:

Kurátor výstavy Michal Chmelenský ukazuje 
na vitrínu s posmrtnými maskamiFoto: DENÍK/Hana Josefová

Zvuk pomáhal odchodu duše z tohoto světa, lákal ji, aby se odpoutala a následovala jej do nebe. Plátýnkem byl zvoneček obšit nejspíš proto, aby umírajícího svým zvukem příliš nerušil. Před domy umírajících a těžce nemocných se pak také pokládala sláma, aby projíždějící povozy nedělaly hluk. Každý, kdo šel kolem, si také hned všiml, že uvnitř někdo stůně nebo že umírá. Rituálů a zvyků spojených s umíráním byla celá řada. O nich, ale i o dalších „věcech" souvisejících se smrtí je nová výstava Umění umírat, která je v těchto dnech k vidění v Národopisném muzeu Plzeňska na náměstí Republiky v Plzni.

„Návštěvníkům chceme přiblížit tradice spojené s fenoménem umírání a smrti a přispět k jeho chápání jako přirozené součásti lidského života," uvedl kurátor výstavy Michal Chmelenský.

Expozice nahlíží na smrt hned z několika úhlů. Mapuje období umírání, kulturu pohřbívání, to, jak se přistupovalo k mrtvým od vrcholného středověku do současnosti. Zmiňuje též obsah pojmů dobrá a špatná smrt, přičemž ta špatná nastala v případě sebevraždy, úmrtí někoho neznámého nebo malého dítěte.

„Období umírání a pohřbu bylo tím nejritualizovanějším v životě. Lidé byli vtaženi do celého souboru různých rituálů a zvyků, které jim umožňovaly se s tou smrtí nějak vyrovnat. Málo prostoru bylo pro soukromí, současně s tím to ale pozůstalým dovolovalo odžít si ten smutek a umírající nasměrovat, aby odešli v pokoji," vysvětlil Chmelenský.

Výstava má několik částí. V té přední se návštěvník seznámí s tím, jak se smrt zobrazovala. „Každý známe smrťáka. Na našem území zpodobňovala smrt také vysoká žena zahalená v bílém, na Plzeňsku též smrtka v podobě batolátka, což není úplně obvyklé," doplnil Chmelenský.

Na výstavě jsou též k vidění posmrtné masky, obrázky či předměty, které se dávaly do rakví.

Nesýčkuj! aneb Když smrt klepe na dveře

Různým znakům, které zvěstují smrt, přikládali v minulosti naši předkové velký význam.

Blížící se smrt například prozrazovalo, když někdo slyšel houkat sýčka. Z toho je odvozeno i známé „Nesýčkuj!". Špatným znamením bylo i to, když rychle zrezivěl nůž na chléb, když někdo zahlédl smrtihlava nebo mrtvého hada, nebo ho dokonce zabil někde poblíž stavení. „Věřilo se totiž v existenci nějakého domovního ducha, většinou se personifikoval do podoby nějakého hada hospodáříčka, který se měl o to stavení starat. Když had hospodáříček odešel, věřilo se, že ten grunt postihne nějaká katastrofa nebo smrt toho, kdo se o něj staral," uvedl Michal Chmelenský, kurátor výstavy Umění umírat.

Se smrtí je spjata i řada vánočních tradic, z nichž některé dodržujeme dodnes. Jde například o rozkrajování jablek. Když se po rozkrojení objeví hvězdička, znamená to, že dotyčný bude po celý příští rok zdravý. Pokud se však objeví křížek, nevěstí to nic dobrého.

Tradičním vánočním zvykem rozšířeným na Plzeňsku bylo také odkrývání hrnečků. „Například v rodině dala maminka dětem čtyři hrnečky, pod jeden ukryla minci, pod druhý prstýnek, pod třetí uzlík a pod čtvrtý popel. Pokud si to dítko vytáhlo popel, tak to znamenalo, že zřejmě zemře," vysvětlil Chmelenský. „Smrt v té chvíli ztrácela své tajemství a lidé ji uměli uchopit a uměli se s ní vyrovnat, což dnes už moc neumíme," dodal Chmelenský.

Autor: Miroslava Vejvodová

1.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
22

Volební místnosti se zavřely

Ilustrační foto.

Opilý řidič havaroval u Chotíkova. Nikdy si přitom neudělal řidičák

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

Volební účast v Plzni se pohybuje kolem 60 procent

Plzeň - V parlamentních volbách 2017 šlo v Plzni k volebním urnám kolem 60 procent voličů.

Sportovci bez šance na úspěch

Plzeň - Podle jmen by se mohlo zdát, že sestavili dobrý tým, který může porážet své soky.

SOUTĚŽ o vstupenky na Tátu

Plzeň – Celosvětově úspěšná one man show Táta o tom, jak lze s humorem zvládnout období před narozením dítěte a po něm, se stala vedle Cavemana jednou z programových stálic Měšťanské besedy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení