Lidé, které zajímá historie Plzně, období druhé světové války a vojenství mají v západočeské metropoli nové místo, kam se vydat. Najdou ho v zahrádkářské kolonii mezi Předními Skvrňany a Křimicemi.

Za války tam stálo jedno z několika desítek děl německé protivzdušné obrany ráže 88 mm, která bránila Plzeň před nálety spojeneckých bombardérů. Dnes z kanónu zbyla jen jeho podezdívka, ale nevědělo se o ní. Museli přijít nadšenci z Asociace recentní archeologie, kteří se rozhodli na podezdívku upozornit. Nejprve je čekal velký úklid – podezdívku ukrývalo husté křoví a také nánosy odpadu, zahrádkáři ji dlouho využívali jako smetiště.

Podezdívka je podle archeologů jedinečná památka. „Prstenec protileteckých baterií obklopoval celé město,“ přibližuje vedoucí projektu Martin Váňa. „Podezdívky děl bychom pravděpodobně našli i jinde, až do současnosti se ale dochovaly jen na tomto místě. Ostatní baterie zanikly při výstavbě nových domů nebo byly rozorány,“ dodává.

Úklid podezdívky podpořil grant výzvy Pěstuj prostor. „Vůbec se nám nelíbil její neutěšený stav,“ říká předseda Asociace recentní archeologie Lukáš Funk Dobrovolníci odpadem naplnili kontejner o objemu jedenácti kubických metrů a pokračovat budou na jaře. Už teď ale místo vypadá jinak. „Byli bychom rádi, kdyby se podezdívka v budoucnu stala cílem procházek Plzeňanů. Místo přímo vybízí k výletům, je uprostřed přírody, a přitom pár minut od stanice tramvaje,“ pokračuje Martin Váně.

Na zajímavost dnes upozorňuje provizorní informační cedule. Příští rok ji nahradí tabule. „Informuje o historii protiletecké obrany, popisuje význam tohoto místa a zmiňuje se také o sestřeleném bombardéru B-17G, který se zde na konci války zřítil. Cedule také žádá čtenáře, aby do podezdívky neukládal další odpad. Snad ji místní zahrádkáři budou respektovat,“ dodává Váňa.

Asociace recentní archeologie protivzdušnou obranu Plzně systematicky mapuje. Výsledky zveřejňuje na webu www.protivzdusnaobrana.plzne.cz