V kavárně bylo rušno už od rána, celé dopoledne bylo plno a před výdejovým okénkem fronta. „Viděla jsem plno známých tváří, které sem chodily v průběhu celého roku, přišlo ale i mnoho nových hostů. Rozhodně oproti běžnému všednímu dni dorazilo hodně lidí, často nám blahopřáli, a dokonce jsme dostali dvě kytičky,“ komentovala zaměstnankyně Lucie Dresslerová.

Kavárna začínala jen jako káva s sebou, nový prostor ale přinesl i další změny. „Původně jsme měli spolu se Zuzkou Měřínskou espresso bar na Náměstí Republiky, shodou okolností jsme museli toto místo opustit. Tou dobou už jsme ale měli vyhlídnutý nový prostor tady na Slovanech. Malý espresso bar nedával smyl, a tak jsme za pomoci města objekt rekonstruovali a změnili jsme i celý koncept naší kavárny,“ řekl spolumajitel Pavel Bechyně.

Smetanka se nachází na okraji lesoparku Homolka, získala si tak oblíbenost především místních, ale také pejskařů a rodičů s dětmi. „Podařilo se nám přesvědčit město, že je potřeba, aby tady vznikla taková mezigenerační kavárna. Myslím si totiž, že každá čtvrť i když není v centru města, by měla mít nějaký hezký podnik, kde se lidé mohou setkávat, aby nemuseli jezdit na dobrou kávu nebo za zábavou daleko,“ dodal Bechyně.

Kromě kávy prodávají čerstvě pečené zákusky a slané občerstvení, víkendové brunche a každé pondělí také palačinky. Pivo dodává plzeňský pivovar Raven. Smetanka svým hostům také nabízí zdarma možnost zapůjčení knížek v malé knihovně uvnitř, nebo koulí na petang k využití na petangovém hřišti vedle terasy.

Další akce budou s hezkým počasím přibývat, budou se opět konat již tradiční „Kulturní středy“ s různou tématikou, koncerty a další akce. Bližší informace o akcích Smetanka sdílí na Instagramu.

Anna Marie Hušková