A to na akci v jedné z restaurací na Roudné. Ten oznamovaný dárek měl být v hodnotě 1500 korun a k tomu navrch večeře nebo oběd podle času konání akce.

Důchodcům, kteří obracejí každou korunu, se mohla pozvánka jevit jako opravdu lukrativní. A i když už mnohokrát byli z médií upozorňováni na praktiky pofidérních prodejců čehokoli, stále se na těchto akcích setkávají. Plzeňský deník na podezřelou akci z tohoto týdne upozornil pan Janík, a byť byl opatrný a byl rozhodnut, že nikam nepůjde, nakonec jsme se domluvili a doprovodili ho.

U restaurace na Roudné krátce před třetí odpoledne, kdy měla akce vypuknout, seděli jen dva senioři. Do hodiny H se nás sešlo devět.

Akce začíná. Mladý muž se nám představil s tím, že je otcem dvou „takhle velkých dětí" a důchodci pokyvovali hlavami, vzpomenuvši si na svá vnoučata. Tedy dobrý rozjezd, všichni ho posloucháme. A pak to začalo – tisíce slov, jejichž smysl tkvěl v tom, vnutit nám velevýhodný zájezd do Itálie. Jen považte, normálně nabízený za bez koruny 10 tisíc právě dnes máme možnost zakoupit za pouhopouhou polovinu – tedy rovných 4999 Kč a to i se snídaní! No nekupte to. A to vše doprovázené promítáním záběrů na azurovou modř moře, bílé čisté pláže, krásnou krajinu v okolí Jaderského moře. A abychom byli opravdu přesvědčeni o tom, že nic výhodnějšího si zakoupit nemůžeme, nastínil řečník ceny jiných cestovek, kde obdobný zájezd přišel s polopenzí na 12 550 korun.
„No mohla byste si to, paní, dovolit?" obrátil se na nejblíže sedící ženu. Zavrtěla jen hlavou. A masáž pokračuje snímky z Benátek a Terstu, kam jsou plánovány fakultativní výlety. Zlatým hřebem je informace, že zakoupíme-li si zájezd právě dnes, může za oněch 4999 Kč jet druhá osoba zdarma.

A jen tak mimochodem řečník prohodil, že se u jejich cestovní agentury platí navíc jen 500korunový správní poplatek a na místě pobytová taxa 15 euro. Máme i možnost zakoupit si pět večeří po 1749 korunách na osobu. Když to spočítáte dohromady tak vám cena vyleze už teď na 7623 korun. Připočteme-li pak ještě večeře pro druhou osobu, poplatek a 15 euro, vyleze cena na 10 247 korun. Nebyla řeč o pojištění osob, uspokojivě nezodpovězena zůstala i otázka pojištění cestovky. Dotazy zřejmě jakékoliv ale byly nepřípustné. A tak raději řečník rychle vyzývá lidi, aby s pozvánkami jednotlivě přistupovali k jeho a kolegově stolku.

A dosavadní idyla a krásné řeči jsou pryč. Když senioři odpovídají, že si nic koupit nechtějí, jsou s nimi hoši rychle hotovi. „No to je jednání, ta arogance. To bylo keců, a když řeknu ne, je slušnost a jakákoliv ohleduplnost pryč, tady nebudu, můžu odejít," rozhořčil se jeden ze seniorů a kolega našeho řečníka arogantně v jeho stranu jen prohodí – si děte, nashle. Rozhořčena je i distinguovaná dáma. Nechce říci, co se u stolku stalo. Jen smutně prohodí: „Víte, to chování a ten jejich opovržlivý výraz…"

Nakonec nikdo nic nekoupil. I přesto jsme dostali onen slibovaný dárek – voňavku za údajně 1500 Kč. „Hm, tak tohle prodávají pouliční prodejci za tři stovky a na Klatovské to pořídíte za dvacku," říká pan Janík, kterého jsme doprovázeli. To byl asi taky jediný dobrý počin firmy, která akci konala. Ptáme se, proč na tyto akce lidi vlastně chodí. Zčásti proto, že je to nějaké povyražení v šedi běžných dnů, tak trochu možnost sejít se s jinými lidmi a trochu si popovídat.

„Já se chodím pobavit," říká další senior. „Ale ten dnešní řečník, nic moc. Ale když slyšíte některý ženský, co nabízejí třeba ty biolampy, jak blábolí nesmysly, tak se fakt i bavíte," hodnotí dál akci. A paní vedle doplní, že dopoledne se tu nabízely prý spotřebiče, sada jen za 100 tisíc a jaká náhoda právě dnes se slevou 70 tisíc. Jeden pán se prý nechal zlákat.