Po několika měsících byla totiž dokončena rekonstrukce hrobu, kterou na podzim iniciovala společnost Škoda Transportation, která ve svém názvu nese jméno známého průmyslníka a vizionáře.

Hrob nahlodal nejen zub času. Poškodili jej totiž i vandalové a zloději drahých kovů. Před několika lety odsud například kdosi odcizil historicky cenný bronzový reliéf Emila Škody od florentského sochaře Raffaela Romannelliho z roku 1903. Zmizelou plastiku tak musela nahradit nekovová replika.

Čtěte také: Na předky jsem hrdý, raduje se pravnuk Emila Škody z nové knihy

Právě nahrazení chybějících částí, které původně tvořily součást hrobky, bylo největším oříškem celé rekonstrukce. Všechny práce se dělaly podle historických dokumentů nebo fotografií tak, aby výsledek co nejpřesněji odpovídal původnímu vzhledu. Pod dohledem památkářů se například dosazovaly poškozené či odcizené kovové prvky ozdobného historického kování.

Jako na začátku 20. století

„Snažil jsem se zachovat maximální části původních prvků. Všechny nové jsou pak výsledkem ruční kovářské práce, s použitím kvalitního materiálu a s využitím moderních povrchových úprav,“ říká umělecký kovář Ladislav Mudra, který na rekonstrukci pracoval. Poničené prvky hrobu se tak nyní skví ve stejné podobě, jako když je na začátku dvacátého století nechala na „plzeňském Slavíně“ nainstalovat Škodova rodina.

Opravy vyšly na zhruba sto tisíc korun. „Financování a spoluorganizaci oprav chápeme jako samozřejmou součást péče o slavné historické dědictví spojené se jménem Škoda, které spoluutvářelo Plzeň v posledních více než 150 letech,“ řekl k tomu ředitel Lidských zdrojů Škoda Transportation Lumír Tesař.

Nepřehlédněte: Anketa o největší osobnost Plzeňského kraje zná vítěze, je jím Emil Škoda

S rekonstrukcí se začalo loni v září. V té době přijel do Plzně shodou okolností pravnuk Emila Škody Petr Fait, který žije na Havlíčkobrodsku a jemuž je dnes sedmdesát let, aby zde pokřtil novou knihu Sága rodiny Škodů. Když se tehdy se svou manželkou těsně před křtem vydal na Mikulášský hřbitov a viděl, v jakém je hrobka stavu, byl velice zklamaný. Některé části hrobu, včetně ozdobného historického kování, zde totiž vůbec nebyly. Když se dozvěděl, že se hrob rekonstruuje, měl velikou radost. „Jsem rád za celou naši rodinu,“ řekl Deníku.