A bude znovu větší než ten předchozí, loni tu čepovalo 67 minipivovarů 151 značek. Čepovat se bude na dvoře, na přilehlé návsi a na parkovišti. „Letos už je to na hraně. Museli jsme si půjčit menší typizované stánky, abychom se sem vešli," říká Petr Míč z pořádajícího černického pivovaru Purkmistr. Ten ostatně k této události vyrobí patnáctistupňové hořké pivo IPA s citrusovou vůní.

Loni na přehlídku minipivovarů dorazilo kolem osmi tisíc lidí, což je čtyřnásobek proti prvnímu ročníku, kdy piva čepovalo jen čtrnáct výrobců. Festivalu podle Míče pomáhá i kulturní titul Plzně, mnohem víc se díky němu o akci zajímají zahraniční média, zejména ta německá.

Petr Míč navíc upozorňuje, že nikdo nic podobného nedělá. „S pivními festivaly se sice roztrhl pytel, ale to bývá mix středních a velkých festivalů a něco málo malých," vysvětluje. V Černicích se představí pivovary s ročním výstavem od 200 do 3000 hektolitrů. Záměrem festivalu je seznámit návštěvníky s těmi produkty minipivovarů, které nejsou běžně na trhu k dostání a také podat informace o typu vařených piv. Pivaři mohou ochutnat piva nefiltrovaná, nepasterizovaná, ležáky, vícestupňové speciály, piva ochucená, nakuřovaná, pšeničná a svrchně kvašená typu Ale, IPA a Stout.

Pozvány byly pivovary nejen z Plzeňska, ale z celé republiky, včetně nově vzniklých společností, které se zatím nikde jinde neprezentovaly. Oživením bude možnost ochutnávky piv skotských, holandských, německých, belgických a italských.

„Už popáté se na festivalu představí i vietnamský pivovar Hoavien, který vaří pivo výhradně z českých surovin," připomíná Petr Míč. Přímo pro ochutnávky je připravena tzv. degustační sklenka o obsahu 125 ml.

Na návštěvníky čeká i hudební program a pivní soutěže. Letošní novinkou je živý velbloud, kterého má pivovar Purkmistr ve znaku. „Moderátor na něm přijede při zahájení a poté velbloud v areálu zůstane jako atrakce. Děti se na něm případně budou moci svézt," doplňuje Míč. Zvíře má pivovar zapůjčené od soukromého chovatele.

Festival začíná ve 13 hodin, dopoledne (od 9 do 11 hod.) proběhne burza pivních suvenýrů. Vstup na akci je zdarma. Od 12 do 20 hodin bude také posílena trolejbusová linka č. 13.