Na vině je současná vlna veder, která nesvědčí starším a nemocným lidem. Opatrní na slunci by ale měli být všichni.

Pracovníci záchranné služby nyní častěji vyjíždějí zejména ke starším lidem. „Žena ve věku 86 let zkolabovala z vedra přímo v čekárně u autobusové zastávky. Pracovníci záchranné služby ji ošetřili na místě, ale spousta případů kolapsů z horka si vyžádá převoz do nemocnice,“ řekla Deníku mluvčí plzeňské záchranky Lenka Ptáčková a upozornila, že na pozoru by se v těchto dnech měly mít také těhotné ženy, pro které může být přímé slunce velmi nebezpečné.

„Lidé by se měli vyhýbat polednímu slunci, které je nejsilnější a veškeré namáhavé aktivity přesouvat spíše na ráno nebo večer, kdy se rtuť teploměru nešplhá tak vysoko,“ vysvětlila Ptáčková.

Horka mají podle plzeňského meteorologa Jana Sulana vydržet až do pátku, kdy by mohlo být až 33 stupňů Celsia. „V pozdních odpoledních a večerních hodinách se ale mohou místy vyskytnout bouřky z tepla, vyloučeno není ani krupobití,“ řekl Deníku. O víkendu se ale dočkáme ochlazení, a to na 20 až 22 stupňů Celsia.

Výhledově nás až do poloviny příštího týdne čekají teploty jen kolem 22 stupňů. „Září by mohlo být relativně teplé. Alespoň první dva týdny by mohla rtuť teploměru vystoupat až na 25 stupňů,“ dodal Sulan.

Co dělat v horku

– nejdůležitější je pitný režim: vypijte minimálně tři až pět litrů tekutin, nejlépe obyčejné nebo slabě mineralizované vody
– zejména na přímém slunci je důležité mít zakrytou hlavu včetně zátylku
– v horku také pomáhá ochlazovaní zátylku nebo předloktí například studenou lahví s vodou nebo ručníkem

Martina Němcová