Zřízení funkce, která už funguje na prvním, třetím i čtvrtém městském obvodu chce navrhnout ČSSD slovanským zastupitelům na nejbližším zasedání.

„Na místo navrhneme současného předsedu Romana Andrlíka. Své práci by se měl začít věnovat na plný úvazek,“ potvrdil Petr Sova z ČSSD. Starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS) se nikdy netajil názorem, že pro obvod je smysluplnější mít raději dva místostarosty než placeného šéfa kontrolního výboru, a tak jsou Slovany jediným obvodem, který dva místostarosty živí. Nyní Aschenbrenner říká, že opozici nechce bránit ve vytvoření funkce profesionálního šéfa kontroly.

„Poté, co tato funkce vznikla v loňském roce i v Doubravce, jsme zůstali jediným velkým obvodem, který ji nemá. Práce tu pro něj určitě je,“ uvedl s tím, že zkusí požádat město ve spolupráci s ostatními starosty o peníze na jeho mzdu z městského rozpočtu. Plat šéfa kontrolního výboru na obvodech se pohybuje mezi 32 až 40 tisíci korunami podle počtu obyvatel. O tom, zda zrušit s vytvořením nové funkce post jednoho z místostarostů Slovan, obvod zatím neuvažuje. „My to navrhovat nebudeme,“ dodal Sova.

Navýšení úřednického aparátu obvod zvažuje i přesto, že obvodním radnicím ve městech hrozí zánik. Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR totiž hodlá prosadit v novele zákona o obcích, aby byly zrušeny a zůstaly jen v Praze. „Navrhujeme to s cílem uspořit finanční prostředky a zefektivnit veřejnou správu,“ uvedla Alice Smrčková z kanceláře Svazu měst a obcí. Novelu zákona připravuje ministerstvo vnitra a měla by začít platit letos. Pro Plzeň by znamenala úspora částku v desítkách milionů korun.