Podmínkou bylo, že peníze nebudou použity na nákup zbraní. V současné době již poskytly Slovany humanitární pomoc ukrajinským občanům v hodnotě téměř 400 tisíc korun. A pokračují dál.

„Ukrajina je od 24. února ve válce, ve které její občané čelí útoku ze strany Ruska. Proto jsme na mimořádném zastupitelstvu v reakci na tuto situaci odhlasovali humanitární pomoc ve výši 500 tisíc korun,“ okomentoval rozhodnutí zastupitelstva starosta Slovan Slovany Lumír Aschenbrenner.

Jako první konkrétní pomoc z odhlasované částky slovanský obvod zakoupil ještě v březnu čtyři defibrilátory, které vyšly na necelých sto tisíc korun. „Dále jsme pořídili například úklidové a hygienické prostředky, bezdrátové přijímače, vařiče, sady pro přežití a zdravotnická škrtidla,“ jmenuje jednotlivé položky starosta.

Sedmnáctý ročník oceňování dobrovolnické činnosti v Plzeňském kraji Křesadlo 2022 pořádala stejně jako v minulých letech Dobrovolnická Regionální Agentura DoRA. Slavnostní předání cen se uskutečnilo 3. listopadu 2022 v prostorách DEPO2015 v Plzni.
Dobrovolníci z regionu převzal ocenění

Ženám, které musely odejít z Ukrajiny, hradil obvod výuku češtiny, aby se lépe začlenily do života v nové zemi.

Tento týden přijali na slovanské radnici zástupci obvodu starosta Lumír Aschenbrenner a místostarostka Eva Trůková Jurije Kenize. Ten zajišťoval komunikaci s Ukrajinou a dopravu pomoci na její území tak, aby pomoc šla do konkrétních rukou a zamezilo se případnému přeprodeji. „Přišel jsem osobně poděkovat za dosavadní pomoc a spolupráci. Obyvatelé Ukrajiny si jí nesmírně váží, což dokazují slova díků i zaslané fotografie s dodanou pomocí,“ uvedl Jurij Keniz.

Při setkání hodnotil se zástupci obvodu nejen poskytnutou pomoc, ale i aktuální situaci na Ukrajině s ohledem na jednotlivá území. „Hovořili jsme také o využití zbývajících finančních prostředků přesahujících 100 tisíc korun. Aktuálně je velmi žádané vybavení generátory elektřiny,“ říká Lumír Aschenbrenner. S přicházejícím chladem je potřeba i zdravotnický materiál a léky na běžné podzimní nemoci.