„Myslím, že sloni do zoologické zkrátka patří. Proto chci tento bod zastupitelům předložit v březnu nebo v dubnu. Je to první krok k tomu, aby se daly shánět finance," vysvětluje starosta prvního plzeňského obvodu Miroslav Brabec (ČSSD). Pokud částku zastupitelé schválí, bude to na dlouho poslední finanční injekce pro zahradu. „I kdybychom měli peníze potřebné pro samotné expozice, nedali bychom je. Ty už musí ředitel zoo sehnat zase jinde," dodal Brabec.

Pro ředitele zoologické zahrady Jiřího Trávníčka je projekt Sloni na Mži zatím jen nedostižný sen, který musel kvůli nedostatku financí uložit k ledu. „Plánuji tu být do 110 let a věřím, že se slonů v Plzni dočkám," říká s trochou nadsázky ředitel. Pro nové expozice je přitom vše nahrubo připraveno. Pozemky už jsou vykoupené či směněné a jsou v majetku města. „Jde o třináct hektarů na jižní straně současné zahrady, které máme svěřené do správy," dodává Trávníček.

Jednoduše řečeno se dá říct, že rozjetí projektu brání už jen nedostatek peněz. Na pavilony je potřeba 350 milionů korun, okleštěná verze počítá přibližně s 200 miliony Kč. Jenže kde je vzít? Kraj ani město, které se trápí s divadlem, peníze nemají.

A zatím není jisté, zda bude Evropská unie ochotna v současném plánovacím období 2014-2020 peníze na takový projekt poslat. „Osobně si přeju, aby to šlo, ale obávám se, že to Česká republika nedokáže prosadit," řekl Deníku náměstek hejtmana pro fondy EU Ivo Grüner (ČSSD).

Oblast cestovního ruchu je podle něj obecně problematická. Do tří měsíců by mohlo být jasno, tou dobou už stát bude znát své priority.

Největší suchozemské savce chovají v současnosti v Česku zahrady v Praze, Ostravě, Ústí nad Labem, Liberci, Dvoře Králové a také zahrada ve Zlíně-Lešné.