Miliardář Daniel Křetínský vysvětloval plzeňským zastupitelům výhody spojení Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky z jeho skupiny EPH.

Slíbil, že cena tepla se v Plzni v příštích třech letech nezvedne. A že i když si prosadil většinu v sedmičlenném představenstvu, nebudou se bez dozorčí rady, kde má zase většinu město, řešit žádné klíčové kroky. „Musíme mít většinu v představenstvu, protože potřebujeme vytvořit správný aktivní tlak včetně elektronických aukcí nebo centrálního nákupu bez toho, že bychom museli vést diskuzi s politickou reprezentací,“ prohlásil Křetínský. Deklaroval, že spojením s jeho společností město vydělá. „Spojení nám ušetří v nejbližších letech dvě až dvě a půl miliardy korun. Z toho bude 65% města a zbytek náš. I pro nás jsou to velké peníze,“ přiznal Daniel Křetínský.

Předkladatel spojení firem technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) prohlásil, že teplárna je silný podnik, který funguje a vydělává. „Ale spojením bude ještě silnější, protože získá silného partnera. Ten koláč bude větší,“ argumentoval Šindelář.

Ne všichni to však chtěli slyšet. „Nejste žádný dobroděj, který sem přišel rozdávat dárečky,“ vyzýval ho zastupitel za Občany patrioty Ludvík Rösch k tomu, aby k výhodám spojení přiznal i nevýhody. Kritizoval zejména to, že do transakce spadla také spalovna. Dodal, že město by nemělo dělat byznys a obchodovat s energií.

Podobně se vyjádřili lidovci a komunisté. „Veřejná doprava, vodovody, kanalizace, rozvod tepla a likvidace odpadu mají vlastnit, řídit a provozovat příslušná města,“ prohlásil náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL). Proti spojení se ozvali i plzeňští Piráti, kteří označili podmínky fúze za skandální. Piráti ale nehlasovali, nejsou totiž v zastupitelstvu.