Chlapec si opeřence natolik oblíbil, že je pojmenoval. Aby Matyldu rozeznal od Růženy, Pepinu nepopletl s Květuškou nebo se Stelou, dal jim na nohy barevné kroužky. Některé slepice má dokonce ochočené.

„Matylda je nejstarší, našli jsme ji předloni v lese s dalšími pěti slepicemi. Ochočil jsem ji, dřív mi stála i na ruce. Teď když je starší, tak už je víc plachá. Stele je rok a taky se mi posadí na rameno nebo na ruku," vypráví Josef.

K chovu slepic se dostal zajímavým způsobem. V potemnělém lese pod Radyní pobíhalo šest slepic. „Zřejmě se jich někdo zbavil. Kdybychom je nezachránili, tak by nepřežily," myslí si chlapec.

Nejprve je chtěl někomu věnovat, ale natolik si je oblíbil, že si slepice nechal. S tatínkem postavili kurník a od té doby chlapec postupně rozšiřuje chov. Přikoupil Leghornky, Tetry, minulý týden dovezl dalších pět kuřic. „Tři Maransky a dvě Amorksky. Maransky jsou černé a na krku mají oranžové peří. Na pařátech jim roste chmýří, což většina slepic nemá," popisuje a zároveň ukazuje tahle plemena v odborné knize.

Po Maranskách toužil i kvůli tmavé, do čokoládova zbarvené skořápce. Plemeno sehnal přes chovatele ze Šťáhlav. Ten dovezl násadová vajíčka až z Kladna. Z dvaceti vajec se vylíhla pouze čtyři kuřata – tři slepičky a kohoutek. „Původně jsem chtěl jen Maransky, ale poté, co se jich vylíhlo málo, pořídil jsem ještě Amorksky. Ty se dají ochočit," říká Josef.

Slepicím dopřává nejlepší péči. U veterináře jim kupuje léky na odčervení. Vstává před sedmou hodinou, aby je nakrmil. „Ráno jim dávám speciální krmnou směs pro nosnice, v poledne dostanou zbytky, trochu pšenice a kukuřice a večer jen pšenici," popisuje.

Před měsícem rozšířili výběh a postavili větší kurník. V současnosti má patnáct slepic. Josef odmítá přisuzovat slepicím roli stroje na vejce. Nedovede si představit, že by je jednou musel zabít. „Jakmile přestanou snášet vejce, tak je lidé zabijí. To bych neudělal, nechám je dožít," plánuje chlapec, který by se chtěl stát veterinářem.

Nezamlouvají se mu ani hlášky o slepicích jako hloupých tvorech. „Když se o ně začnete starat a ochočíte je, ukáže se, že jsou chytré," vyvrací předsudky Josef.