Docente Kindle, zůstaňte, zůstáváme s vámi! Bylo nám ctí tady studovat! Docente Kindle, neodcházejte! Takovými transparenty podporovali v úterý proděkany plzeňských práv Milana Kindla a Ivana Tomažiče někteří ze studentů na zasedání akademického senátu Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni. Oba dva přesto své funkce na místě složili. Po děkanovi Jaroslavu Zachariášovi, který odstoupil už v pátek, tak odešli další dva členové vedení fakulty.

ČTĚTE TAKÉ: Děkan právnické fakulty Zachariáš odstoupil, Studenti práv požadují hlavy děkana a proděkanů

Rektor univerzity Josef Průša navrhl do funkce dočasného vedoucího fakulty právníka, poslance za ODS a bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ten chce do čtrnácti dnů sestavit reformní tým a program. Ve funkci chce zůstat maximálně jeden akademický rok, zato na plný úvazek.

Kindl: Nechci být překážkou

„Děkuji za podporu a za plakáty. Bylo mi ctí se podílet na rozvoji právnické fakulty a vést ji. Studenti si ale zaslouží, aby mohli v klidu studovat, učit se a bádat. Zdá se, že v tuto chvíli jsem toho překážkou,“ uvedl Kindl za bouřlivého potlesku a pískání z řad studentů. Ihned po něm oznámil svoji rezignaci i Tomažič.

Oba dva doplatili na plagiátorskou aféru, kdy v dizertační práci Tomažiče byly opsané celé pasáže. Když se problém dostal na veřejnost, vysvětloval ho právě Kindl tím, že opsaná práce byla past, aby ukázali na udavače, který informace vynášel z fakulty ven. „Ihned po sobotním článku v novinách, který odhalil falzifikát, jsem předložil pravou dizertační práci. Najděte mi takového génia, který by ji zvládl napsat za dva dny,“ vyvracel nařčení z plagiátorství Tomažič.

Skupinka studentů, kteří dávali hlasitě najevo, že se jim odchod proděkanů nelíbí, byla v úterý v menšině. Ostatní, kteří do posledního místa naplnili velkou posluchárnu, byli spíše rádi, že se problémy začínají řešit a nebudou se muset za školu, kde studují, stydět. „Jsem rád, že se situace konečně řeší a že se můžeme odpíchnout ode dna,“ konstatoval jeden z nich, Milan Dočkal.

Aféra může uškodit celé univerzitě

Rektor univerzity oznámil, že zatím ve funkci zůstává proděkan Karel Klíma. „Prozatímním vedením fakulty jsem v 11 hodin pověřil Jiřího Pospíšila. Nyní je na vedoucích kateder, aby poskytli akreditační komisi, která přijede 23. října, veškerá data k posouzení,“ říká Průša. Komise se bude mimo jiné zabývat neprůhledností přijímacích řízení i zmizelými dizertačními pracemi z knihovny.

Spatná pověst fakulty může podle Průši uškodit celé univerzitě. „Může se stát, že by vyvstal problém s přiznáním peněz na některé projekty, proto musíme konat,“ dodává rektor. Podle něj situace rychleji vyřešit nešla. „Kdybych navrhl odvolání děkana už v červnu poté, co odvolal vedoucí katedry trestního práva Helenu Válkovou, jež lavinu událostí spustilo, nic by se nyní nevyřešilo,“ míní Průša s tím, že sám požadoval navrácení Válkové zpět do funkce. To se stalo 21. září.

Podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy, který na plzeňských právech také učí, selhal celý akademický senát fakulty. „Problémy zde existovaly už dlouhou dobu. Debata, kterou vedeme dnes, se měla vést již začátkem června. To jsme ale slyšeli, jak jsme smutní, že nám komise sebrala akreditace k doktorskému studiu. Akademický senát se pak ani nedokázal sejít. Kritizují se zde média jako příčina problémů, přitom to už je pouhý důsledek,“ tvrdí Baxa. Doplňuje, že vedení univerzity konečně našlo řešení a bude Pospíšila v jeho práci podporovat. „Není to spor dvou partiček učitelů a nikdy nebyl. Měli bychom se z této situace poučit,“ upozorňuje Baxa.

Rozhovor s Jiřím Pospíšilem čtěte ve středečném Plzeňském deníku

Aféry na fakultě

- Údajný plagiát dizertační práce proděkana Ivana Tomažiče
- Pětatřicet chybějících dizertačních prácí, mezi nimi např. Jana Rumla či diplomová práce Stanislava Grosse
- Velký počet studentů přijatých bez přijímacích zkoušek
- Sebrané akreditace ke třem doktorandským oborům
- Odvolání vedoucí katedry trestního práva Heleny Válkové kvůli kritice vedení fakulty. Válková už se na post vrátila