Oslavenkyně plzeňské zoologické zahrady, nosorožčí slečna Manjula, která včera oslavila třetí narozeniny, to přesně za takovou chvilku zvládla. A svým mlaskáním všem okolo dokazovala, že jí zdravá mlsnota opravdu chutná.
„Hlavně žere seno se slámou, granule a čerstvé ovoce a zeleninu. Úplně nejraději má ale banány,“ prozradil kurátor kopytníků Aleš Toman s tím, že je Manjula, která váží asi 1200 kilogramů, zatím ještě stále ve vývinu. „Pohlavně dospělá bude až tak ve čtyřech letech,“ podotkl Toman.
Plzeňská zoo je jedinou českou zahradou, která nosorožce indické chová. Kromě Manjuly tu od loňského června žije ještě téměř sedmiletý Beni, který je prý proti samičce větší požitkář a pohodář. „Zatímco ona má kůži zrohovatělou, on ji má jemňounkou jako dětský zadeček, jak se neustále máchá ve vodě,“ popisuje oba svěřence kurátor. „Manjula je také mnohem opatrnější a lekavější,“ doplňuje mluvčí zoo Martin Vobruba.
Téměř celou zimu strávili oba nosorožci uvnitř, do venkovního výběhu mohou až od března. „Manjula teď prostor hodně zkoumá a už byla i na kraji venkovního bazénu. S koupáním asi čeká na větší teplo,“ dodává se smíchem Aleš Toman.
Příliš veselo ale ošetřovatelům nebylo před několika měsíci, kdy byla Manjula těžce nemocná. „Nežrala, strádala a bylo to s ní velmi špatné skoro měsíc. Brala i antibiotika. Navíc dodnes nikdo neví, co jí vlastně bylo,“ vzpomíná Toman. Stalo se to v době, kdy v zoo zemřel žirafí samec Matýsek. Mezi zaměstnanci se tehdy mluvilo o otravě, i když ji následná pitva nepotvrdila. Deník tehdy informoval, že problémy má i jeden z nosorožců, zoo však tuto informaci popřela.
Oba tlustokožci mají zatím výběhy oddělené. „Kdyby se Benimu Manjula zalíbila a chtěl se s ní pářit, mohl by jí ublížit. Vždyť váží o tunu víc než ona. Manjula musí přibrat ještě tak půl tuny,“ upozornil kurátor s tím, že někdy příští rok by je mohli ošetřovatelé začít seznamovat.
A co nosorožcům říkají návštěvníci? „Nejvíc mě dokáže naštvat, když si je lidé pletou s hrochy,“ dodává Vobruba.