Zážitkem bylo už samotné slavností zahájení slavností. Diváky nejprve nadchlo působivé vystoupení amerického studentského marching bandu Stuttgart Legaci Drumline a kadetů z americké posádky v německém Ansbachu, kteří předvedli diváků svoji exhibici se zbraní. Na hlavní scénu pak vystoupali potomci veteránů, aby poděkovali Plzeňanům za to, že nezapomínají na své osvoboditele. Na náměstí Republiky pak přijeli ve svých vozidlech i zástupci klubů vojenské historie a slavnostní večer vyvrcholil koncertem Big Bandu s vynikajícím zpěvákem a šoumenem Chuckem Wansleyem.

Celý víkend mohou zamířit milovníci vojenské techniky do Šafaříkových sadů podívat se na ukázky výstroje a života letců RAF včetně repliky stíhačky Spitfire ve skutečné velikosti a do Křižíkových sadů, kde měly své kempy 16. obrněná divize a 2. pěší divize. Tam budí největší pozornost návštěvníků zaslouženě legendární tank Sherman.

Slavnosti svobody začaly v pátek slavnostním kulturním programem na náměstí Republiky. | Video: Deník/Pavel Bouda

„Poprvé jsme tu s ním byli před čtyřmi lety. Původem je z Ameriky a prošel i belgickou, americkou, francouzskou a argentinskou armádou. V České republice jsou celkem čtyři Shermany, ale jen tento náš je pojízdný,“ vysvětluje Jan Šulc z Klubu vojenské historie 16. obrněné divize.

V neděli pak projede trasou po Klatovské třídě až na náměstí Republiky tradiční Convoy of Liberty s vojenskými historickými vozidly včetně džípů s příbuznými amerických a belgických veteránů, kteří se na osvobození západu Čech před 79 lety přímo podíleli.

Až z Bakova nad Jizerou přijel se svým džípem do Plzně i sběratel historické vojenské techniky a pravidelný účastník oslav Jan Zemanec.

„Americký džíp byl vždycky můj dětský sen, ale za starého režimu jej mít pochopitelně nešlo. Pořídil jsem si ho až zhruba před dvaceti lety od mého známého v Belgii. Ve Francii a Belgii jich po válce zůstalo hodně, protože Američani si techniku neodváželi zpátky, ale za symbolickou cenu ji rozprodali státům v Evropě. Udělal jsem jen renovaci motoru a převodovky a byl jsem s ním už dvakrát v Normandii, letos se chystám potřetí. Sem do Plzně na oslavy jezdím pravidelně asi posledních dvacet let,“ říká Jan Zemanec.

Na několika místech Plzně si rozložily své kempy kluby vojenské historie. | Video: Deník/Pavel Bouda

Oslavy svobody se odehrávaly i na kulturních scénách, kromě náměstí Republiky i v Pobřežní ulici nebo na scéně s názvem LIBÉ RTY v Kopeckého sadech, určené převážně mladým lidem.

Oslavy vyvrcholí v pondělí 6. května hlavním vzpomínkovým setkáním u památníku Díky, Ameriko! s přeletem letadel L-39 Alca a JAS-39 Gripen, který je naplánovaný na 18 hodinu.