Klášter a jeho přilehlé zahrady totiž zaplnila pestrá kulturní akce slavnosti slunovratu. Nejmenší návštěvníky potěšilo vystoupení herců loutkového divadla z Třemošné. „Nejvíce se mi líbilo divadlo o Kašpárkovi v pekle. Teď půjdu do zahrady na hudbu," řekl desetiletý Petr Hájek z Chotěšova.

Návštěvníci si mohli vybrat ze dvou hudebních žánrů. Na jevišti v zahradě se prostřídali folkoví zpěváci a folkové kapely. Před klášterem pro změnu duněla rocková hudba. „Probíhají prohlídky kláštera a mimořádně i prohlídky podzemí," uvedl Václav Kubernát z pořádající Místní akční skupiny (MAS) Radbuza.

Kdo se vydal do areálu kláštera, nejprve narazil na stánky se zajímavými rukodělnými výrobky, k dispozici byly kreativní dílny. Pro milovníky koní byly k vidění ukázky parkurového jezdectví a poníci. Odpočinout si a posedět po náročné prohlídce bylo možné v zahradní kavárně s domácími zákusky.

Výtěžek ze vstupného si rozdělí občanská sdružení Klášter Chotěšov, Klášter Chotěšov – Lesovna a Klášterní zahrada. Premiérové slavnosti slunovratu přilákaly do Chotěšova stovky lidí. „Program se teprve rozbíhá a už se tu objevila asi stovka lidí. Je reálné, že sem zavítá kolem pěti set návštěvníků. Doufáme, že nastartujeme novou tradici konání této akce," přál si hodinu po zahájení slavností Kubernát.

„Slavnosti slunovratu jsme použili proto, že se akce s podobným názvem již v minulosti v klášteře konala," vysvětlila předsedkyně výkonné rady MAS Radbuza Andrea Kubernátová.