Příznivci železnice, historie i všichni ti, kteří se vloni zasloužili o tři tisíce podpisů na petici za obnovu zaniklé trati mezi Mladoticemi a Kralovicemi, mohou vyhlížet sobotu 21. dubna. Na ten den totiž obec spolu s plzeňským Iron Monument Clubem a dalšími partnery chystá akci Plnou parou do Mladotic.

Organizátoři teď celý program ladí, nicméně jeho hlavní body se už nezmění. A nezmění se ani to, že akce má upozornit, že naděje na obnovu lokálky zrušené před 21 lety stále žije. Obec teď o tom, co lze udělat, jedná s Krajským úřadem.

„Iron Monument club k nám v dubnu z Plzně vypraví parní lokomotivu, která pak bude vozit cestující od nás do Plas a zpět. V Mladoticích budou ten den od 11 do 17 hodin také mimořádně zastavovat všechny rychlíky – tak, jak by zastavovaly, kdyby lokálka do Kralovic a dále do Rakovníka fungovala a cestující by u nás přestupovali,“ říká starosta Mladotic Zdeněk Slach.

Do programu se přidá i Muzeum a galerie severního Plzeňska Mariánská Týnice, okolo kterého zaniklá a z velké části zarostlá či rozkradená trať prochází. Také muzeum by totiž její obnovu uvítalo – lokálka by k němu mohla z Mladotic či z Kralovic přivážet turisty. „Muzeum připravuje výstavu o historii trati, která bude k vidění tady u nás. Z Mladotic k Mariánské Týnici bude během dne jezdit historický autobus,“ dodává Zdeněk Slach s tím, že Mladoticích bude celý den také hrát hudba, bude k mání občerstvení…

Trať č. 162 začala sloužit v roce 1899. V roce 1997 se zastavila doprava z Mladotic do Čisté, v roce 2001 se úsek mezi Čistou a Kralovicemi podařilo zrekonstruovat a zprovoznit. Úsek z Kralovic do Mladotic ale ne.