„Lidi, které jsem fotil, jsou pro mě světlonoši, kteří ukazují cestu ostatním, proto jsem si při jejich snímání hrál se světlem a jeho intenzitou," uvedl Herbert Slavík o snímcích, na nichž zachytil Plzeňské ikony roku 2012.

Tento titul již potřetí udělila společnost Plzeň 2015 pod hlavičkou Evropského hlavního města kultury 2015. Letos se zaměřila na průkopníky a inovátory. „Hledali jsme výjimečné osobnosti, které se vydaly po neznámých stezkách a překonávaly nebezpečí, rizika a překážky," charakterizoval držitele titulu Plzeňská ikona 2012 Tomáš Froyda, ředitel obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015.

Herbert Slavík se za plzeňskými průkopnickými ikonami vypravil do jejich prostředí. „Chtěl jsem je zachytit v prostoru, v němž se cítí dobře, který je pro ně přirozený, a zároveň jsem si přál, aby na fotografiích bylo přítomno i to, co vybudovali," říká o snímcích, které představujeme na této straně, jejich autor Herbert Slavík.

Fotografie ve velikosti zhruba metr krát metr můžete ode dneška vidět pod širým nebem v prostorách Mlýnské strouhy. Výstava bude dnes ve 20:15 hod. zahájena vernisáží, kterou moderují herečka Tereza Brodská a dramatik a herec Antonín Procházka. Na programu je stepařské vystoupení i koncert na pianino. Večer bude zakončen barokním ohňostrojem.