„Těm, kteří se mě ptají, jestli se nebojím, hrozně rád říkám: Nastopoval jsem přes sedm tisíc kilometrů v padesáti zemích a lidi mi pořád říkají, že je to nebezpečné," usmívá se Plzeňan Slávek Král, dobrodruh a cestovatel.

Právě má za sebou druhou cestu kolem světa, kterou podnikl výhradně stopem. Zastavily mu osobní auta i náklaďáky, jel na motorkách, lodích, několikrát také na koni, policejním autem i ambulancí.

Se svými zážitky od čtvrtka seznamuje návštěvníky DEP02015, kde je k vidění jeho výstava složená ze 330 fotografií a artefaktů, které dovezl někdy i ne úplně legálně. „To je třeba případ úlomku lebky z klokana, který mám z Austrálie. Převážet se nesmí, ale já to riskl," krčí rameny.

Pro Slávka Krále to byla už druhá cesta kolem světa, kterou podnikl.

Stopař cestovatel Plzeňan Slávek Král„Cestoval jsem pět let a vždycky jsem si vybíral polokouli, kde bylo zrovna léto. Tahle zima je první, kterou zažívám po šesti letech. A zrovna je minus patnáct," směje se a začne jmenovat země, které navštívil. „Půl roku jsem strávil v Turecku, potom jsem byl rok na Zélandu, půl roku v Austrálii. Rok mi trvala jedna cesta kolem světa a rok a půl zpátky jsem se rozhodl pro druhou," říká dobrodruh.

Druhá cesta vedla přes tři kontinenty – z Evropy do Střední a Jižní Ameriky a pak do Asie. Slávek Král si vedl podrobný deník, díky kterému dnes například ví, že v Evropě spal dvakrát pod mostem a dvakrát ho z dálnice vyhodila policie nebo že v Jižní Koreji přenocoval v buddhistickém chrámu a že celkem udělal přes 13 tisíc fotografií.

Na řadě snímků mimochodem zachytil svého společníka na cestách – usměvavého Igráčka v barvách Plzně 2015, jemuž věnoval zvláštní část výstavy.

Slávek Král (který mimochodem vlastní automobil má, a když jede, stopařům prý zastavuje rád a takřka automaticky) by také rád ostatní inspiroval, aby cestovali jako on – 8. února od 18:30 hodin se o své dojmy podělí při přednášce.