VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy děsí kyberšikana

Plzeň – Čtveřice mladíků povzbuzena spolužáky obstoupí o přestávce vyděšenou Annu Halmanovou a začne ji štípat do prsou. Lukasz P. ji pak chytí za krk a donutí, aby dala hlavu do jeho rozkroku.

28.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jindřich Hladík

Dívka se vytrhne a schová se pod lavici. Kluci ji ale vytáhnou a David M. ji povalí na katedru. Aradiusz P. jí sundá kalhotky a celá třída propuká v humózní smích. Pak jí „hrdina" sáhne mezi nohy. Anna křičí jako o život. Celou situaci nahrává na mobilní telefon poslední ze čtveřice, Michal S. Když Anna dojde domů, na internetu už koluje nahrávka. Kamarádce se svěří, že už do školy nikdy nepřijde, že se raději oběsí. Druhý den ráno nic netušící matka propadne v zoufalý křik. Její dcera visí v pokoji oběšena na švihadle.

Kyberšikana je na vzestupu, případ s tragickým koncem, uvedený jako polský, se naštěstí v Česku ještě neřešil. Ale i na západě Čech se už potýkají s tímto novodobým způsobem ponižování.

Čtrnáctiletého žáka osmého ročníku ZŠ z Mariánských Lázní útočník mlátil pěstmi do obličeje, jeho kumpán celou potyčku nahrával na mobilní telefon. „Kyberšikana se nejčastěji děje mezi spolužáky a troufám si tvrdit, že od druhého stupně ZŠ má s kyberšikanou zkušenost minimálně jedno dítě ze třídy – ať už jako svědek, oběť či agresor," říká Nina Moravcová, lektorka primární prevence, která se kyberšikanou zabývá.

Plzeňský magistrát zatím případy kyberšikany řešit nemusel. „Všechny případy byly řešeny v konkrétní základní škole," vysvětluje Eva Prokopová z odboru školství.

Podle ní se tomuto problému věnují plzeňské základní školy dostatečně „Z mého pohledu ZŠ věnují prevenci sociálně patologických jevů velkou pozornost, každý rok společně s odborem prevence kriminality pořádáme schůzky ředitelů škol a školních metodiků prevence, kde si navzájem vyměňují zkušenosti, nabízejí se jim některé primární programy, které jsou finančně podporovány," vysvětluje svůj postoj.

Pokud je pachatelem kyberšikany osoba mladší 15 let, může jí soud nařídit dohled probačního úředníka, zařazení do terapeutického, psychologického nebo jiného vhodného výchovného programu ve střediscích výchovné péče nebo dokonce ochrannou výchovu.

Pachatelé občas bývají oběti šikany

Lektorka primární prevence Nina Moravcová, která několik let pracovala v pedagogicko–psychologické poradně v Klatovech, se zabývá především kyberšikanou.

Jaký vliv má kyberšikana na psychiku?
Oběti kyberšikany trpí 24 hodiny denně, sedm dní v týdnu. Na rozdíl od klasické šikany „nemají volno", internet funguje nonstop. Výjimkou proto nejsou stavy úzkostí, deprese, ale bohužel i pokusů o sebevraždu, či dokonaných sebevražd.

Co vede ke kyberšikaně?
Motivy bývají různé – nuda, touha po pomstě, např. když dívka „přebere" jiné chlapce, nepovedená legrace, ale také touha druhému ublížit.

Mají kyberšikanéři nějaké poruchy, které je k tomu vedou?
V drtivé většině případů jsou agresoři úplně „normální", jen v minimu případů můžeme uvažovat o poruše osobnosti.

Máte hodně pacientů, kteří zažili kyberšikanu? Dá se to nějak poznat?
Kyberšikana se nejčastěji děje mezi spolužáky, troufám si tvrdit, že od druhého stupně ZŠ má s kyberšikanou zkušenost minimálně jedno dítě ze třídy. Jako svědek, oběť či agresor.

Dá se včas podchytit kyberšikana u oběti?
Nejlepší prevencí je důvěrný vztah oběti s rodiči, případně jiným dospělým, kterého má dítě na blízku. Tam je největší pravděpodobnost, že se dítě samo přijde svěřit a můžeme začít řešit kyberšikanu hned v počátcích.
Pokud má rodič podezření na kyberšikanu, měl by sledovat změny v chování svého dítěte – větší plačtivost, vztek, nechutenství, u počítače tráví výrazně méně času, „ztratí" mobil, neustále mu chodí SMS či zprávy na chat, které už ani nechce číst…

Jaké jsou nejčastější příznaky u pachatele kyberšikany?
Pachatel kyberšikany je pro běžné okolí nepoznatelný, rodiče však mohou vypozorovat, že u PC chce trávit mnohem víc času, může u něj mít velmi dobrou náladu, můžou za ním k PC chodit i kamarádi, kyberšikana se často páchá ve skupině.

Je možné, že se v některých případech u pachatele jedná o nějaké trauma a tímto se ho snaží zbavit?
Setkáváme se s tím, že pachateli kyberšikany občas bývají oběti šikany klasické. V reálném světě oběti nemají sílu a odvahu se svým trapitelům bránit, ale ve virtuálním světě pod smyšlenou identitou jsou schopní jim příkoří vrátit, někdy mnohonásobně. Mají pocit, že na to mají právo. Proto je při řešení kyberšikany nutné pátrat po motivu, leckdy může být kyberšikana pouhým důsledkem jiných vážných událostí.

Tereza Fránová

Autor: Redakce

28.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Režisér do titulních rolí obsadil Andreu Mohylovou a Petra Konáše (oba na snímku)

Kazimír a Karolína ve Velkém divadle

Černý led v kopci může způsobit, že auta kloužou zcela neovladatelně.
AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Mladý muž skočil z mostu mezi jedoucí auta

Plzeň - Muž skončil na urgentním příjmu fakultní nemocnice.

Vaření bych za křeslo v kanceláři nevyměnil, říká mladý kuchař

Plzeň – Gastronomii si Lukáš Tatar zamiloval už od dětství.

Aukce pivních lahví vynesla rekordní sumu

Plzeň - Středeční aukce designových lahví Pilsner Urquell letos vynesla rekordní částku 1,6 milionu korun. Peníze půjdou na podporu Centra Paraple, jež pomáhá lidem na vozíku.

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT