Zhruba před dvaceti lety měla nastoupit na plzeňskou 31. základní školu nová žačka. Protože byla na vozíku, rozhodlo se tehdejší vedení, že pro ni budovu uzpůsobí. V té době patřila devítiletka k nemnohým vzdělávacím institucím ve městě, kam se tělesně postižené děti mohly dostat. Ačkoli se od té doby situace výrazně pohnula kupředu, stále je co zlepšovat. Školy však narážejí na velký zádrhel – chybí jim potřebné finance.

Z 26 základních škol, jež se v krajské metropoli nacházejí, jich je plně bezbariérových osm. Další tři objekty jsou upraveny alespoň částečně. Mezi ně patří 28. ZŠ v Lobzích. Změna k lepšímu se odehrála před pěti lety. „Přístupné jsou téměř všechny naše učebny. Děti se bez komplikací dostanou také do jídelny a tělocvičny," uvedla ředitelka Pavla Jedličková.

V dotační peníze, jež by umožnily přebudovat potřebné zázemí plzeňské 14. ZŠ, doufá její ředitelka Helena Lišková. „V minulosti jsme nepatřili mezi školy, které město vytipovalo jako bezbariérové. Byla to sousední škola. Teď jsme zapojeni do projektu, díky kterému už máme hotový vchod a sociální zařízení. Hlavní je zajistit dvě plošiny, které budou snad příští rok," konstatovala.

Střední školy

V případě středních škol zřizovaných krajem, jichž je na území Plzně a Plzeňska 23, se vozíčkáři bez problémů dostanou na osm z nich. Dalších devět institucí chce získat peníze z dotací a stávající prostory proměnit.

O finance bude usilovat například plzeňská obchodní akademie. „Rádi bychom zařídili venkovní výtah, bezbariérové toalety a také do některých učeben udělali lepší vchod," vyjmenoval zásadní body projektu zástupce ředitele Vladislav Klička. Věří, že potřebných zhruba sedm milionů korun získá škola z evropských dotací. Jasno by mělo být na přelomu května a června.

Podle vedoucí krajského odboru školství Jaroslavy Havlíčkové se v některých případech stává hlavní komplikací především stáří objektu. „Určité budovy jsou historické významné, proto se na ně vztahují přísnější pravidla. Prakticky se tedy v nich kompletní bezbariérové zázemí ani udělat nedá," zdůraznila.

Anabázi se se sháněním peněz zažilo vedení soukromého plzeňského Gymnázia Františka Křižíka. Nakonec nutnou injekci ze strany ministerstva školství a města, která činila 2,5 milionu korun, dostalo. „Integraci se ve škole dlouhodobě věnujeme. Jsme moc rádi, že se nám díky příspěvku podařilo dotáhnout záležitost zdárně do konce," uvedl zástupce ředitelky Jan Hosnedl. Doplnil, že shodou okolností v září nastoupil na gymnázium primán, jenž je upoután na vozík. Zatímco dříve kvůli technickému omezení budovy docházel do školy pouze dvakrát týdně, od února se může bez komplikací pohybovat v celém objektu.