Většina školek poblíž Plzně totiž praská ve švech a musí spoustu dětí odmítnout. Pak se vám může stát, že budete se svou ratolestí objíždět všechny zápisy v okolí a všude uslyšíte: „Stop stav, nebereme!“ Kamenem úrazu jsou hlavně vesnice, kam se v poslední době stěhují mladé rodiny z Plzně.

„V minulých letech se hlásilo kolem 30 nových dětí ročně. Z kapacitních důvodů jsme ale bohužel mohli přijmout jen něco málo přes polovinu. Tento rok očekáváme pokles, jelikož třetina dojíždějících dětí ze Žichlic tam bude mít svou vlastní školku,“ říká Iva Straková, ředitelka MŠ v Druztové.

Dále dodává: „Jelikož ale v okolí obce vyrostla nová zástavba, můžeme očekávat přistěhování mladých rodin s dětmi a tím i navýšení stavu zájemců. Po odchodu letošních předškoláků se sice uvolní 13 míst, ale obávám se, že zájem bude vyšší a budeme muset nějaké děti odmítnout.“

Při výběru dětí přihlíží v Mateřské škole v Druztové zejména k trvalému pobytu, a jestli dítěti zbývá poslední rok před nástupem do školy. Upřednostňují také děti s tíživými sociálními a rodinnými podmínkami nebo ty, jejichž matky jsou zaměstnané. Každá školka si však stanoví svou vlastní směrnici kritérií pro příjem dětí.

Podobná přijímací opatření mají i v Mateřské škole ve Zruči. „Registrujeme větší poptávku volných míst, než jsme schopni nabídnout. V dalších letech to bude podle mě to samé a děti budou přibývat. Na nové třídy přitom není místo,“ míní pracovnice MŠ Zita Suchá.

To ve Vejprnicích se k podobnému problému postavili čelem. Obecní úřad na nával dětí zareagoval a nechal postavit novou budovu. Vloni tak mohli otevřít jednu novou třídu. „Letos v září by se měla otevřít další třída, ale nevíme, zda budou peníze,“ uvedla Jaroslava Suchá, vedoucí učitelka v tamní mateřské škole.

Nová třída se otevřela i letos v lednu v Chrástu. „Vůbec netušíme, jak letošní zápis dopadne. Děti, které jsme nebyli schopni přijmout v září loňského roku, jsme přijali v rámci dodatečného zápisu v listopadu. Uvidíme, jestli se zapíše ještě někdo jiný,“ říká ředitelka MŠ Jana Bohuslavová.

Mateřské školy v periférii mají situaci úplně jinou. Do mateřinky v Kozojedech dováží rodiče děti ze 14 okolních vesnic, a přesto nemají plno. „Přijímáme všechny děti, které přijdou k zápisu a pak i kdykoliv během roku,“ prohlásila Libuše Kalinová, vedoucí učitelka.

V Žichlicích sice školka ještě ani nestojí, ale předběžný průzkum ukázal velký zájem ze strany rodičů o její existenci. Zastupitelstvo Hromnice se tedy rozhodlo vyřešit problém mnoha rodin a mateřskou školu v Žichlicích zřídí na obecní náklady. „Už teď víme o 24 dětech, se kterými můžeme v září počítat, a další zájemci čekají v České Bříze,“ uvedl starosta Václav Duchek.