Ze zázemí pro děti ale letos na podzim překvapivě sešlo. Podle developerské společnosti není o službu zájem. Lidé bydlící poblíž vznikající rezidenční čtvrti by však zařízení uvítali. Více než stovka obyvatel už podepsala petici.

Iniciátorkou protestu je Libuše Hubáčková. „V březnu jsem hledala pro dceru školku na Borech. Na čtyřech místech jsem nepochodila. Protože jsem na mateřské ještě s druhou dcerou, nebyl to takový problém. Ale pokud bych chtěla nastoupit do práce, bude situace daleko složitější,“ popsala žena. Dojíždění do Skvrňan, kde je dlouhodobě nenaplněná kapacita školky, kvůli vzdálenosti odmítla.

Na to konto se matka začala zajímat, jak to vypadá s chystanou mateřinkou přímo na Valše, již by měla nejblíže od domova. Zprávy ji ale překvapily. Původní plány se totiž zásadně změnily. „Ze setkání s developerem vyplynulo, že zařízení stavět nebude. Zákazníci, kteří v oblasti kupují domy, jsou podle něj starší lidé,“ sdělil starosta třetího městského obvodu Radislav Neubauer.

Obchodní ředitel V Invest Luboš Králíček řekl, že v lokalitě sice uvažovali o soukromém zařízení, ovšem svůj záměr nakonec přehodnotili. „Průzkum ukázal, že hlavně platby spojené se soukromou mateřskou školou by nebyly akceptovatelné a její využitelnost s ekonomickou návratností v čase diskutabilní,“ odůvodnil.

Studii vybudování Nové Valchy schválil stavebně správní odbor plzeňského magistrátu. „V projektu jsou vymezeny plochy pro občanskou vybavenost. Nicméně nikde není podmínka pro investora, že tam musí postavit to, co chystal, tedy například školku,“ konstatoval vedoucí oddělení územního plánování Tomáš Benda.

PETICI ZA ŠKOLKU PODEPSALO 113 LIDÍ

Obyvatelé poblíž nově vznikající rezidenční čtvrti by ale mateřinku uvítali. „Proto jsem iniciovala petici, kterou podepsalo 113 lidí. Předala jsem ji osadnímu výboru,“ upřesnila Hubáčková. Jeho předseda Jiří Sládek už dokument minulý čtvrtek zanesl na ÚMO 3.

Jestliže developer nezmění názor, rodiče budou dovážet děti stále do nejbližších školek, tedy zřejmě na Bory. Podle starosty Neubauera však kapacita stávajících zařízení nebude v budoucnu stačit. Celou situaci ještě zkomplikuje fakt, že přístavba na 55. MŠ se prozatímně odkládá. Důvodem je nedostatek peněz. Speciální mobilní kontejner měl pojmout 48 chlapců a děvčat. „V rozpočtu na příští rok nám chybí 63 milionů korun, takže jsme museli v některých oblastech škrtat. Než začala platit vyhláška o regulaci hazardu, měli jsme o 40 milionů více. Ty peníze nám teď zkrátka chybí,“ postěžoval si starosta Neubauer. Dodal, že v současnosti nevidí způsob, jak problém vyřešit.