Nejstarší zmínky o tymákovské škole se nacházejí v rokycanských obecních kronikách. Tam se praví, že škola byla v Tymákově už v roce 1780, zpočátku jen zimní. Jediným tehdejším vzdělávatelem prý byl vysloužilý voják. První skutečný učitel Matěj Eret uzavřel smlouvu s obcí o osm let později.

Současná ředitelka Zdeňka Sarauerová vede tymákovskou školu už pět let. „Momentálně k nám do dvou tříd chodí 44 žáků, kterým se snažíme vytvořit opravdu rodinné prostředí,“ říká. Jen během letošního podzimu už žáci absolvovali dva výlety, zhlédli divadelní představení nebo si zatančili a zazpívali při koncertu Český pop. Už příští čtvrtek se jejich pěvecký soubor Písnička vypraví do Lhůty na vánoční koledování, které bude pokračovat v úterý 15. prosince v Tymákově a o dva dny později v Mokrouších.

Sarauerová je se současným stavem školy spokojena. „V posledních letech prošla budova důkladnou rekonstrukcí, máme nová okna i střechu a před pár dny byla dokončena i generální oprava venkovní omítky. Škola přímo září novou barvou a troufám si říci, že je to nyní nejkrásnější budova v obci,“ dodává Sarauerová.