Na tuto akci a při příležitosti oslav Dnů české státnosti škola otevřela své dveře široké veřejnosti. „Každý návštěvník si mohl své poselství na kámen namalovat nebo napsat nebo do mohyly vložit jen obyčejný kámen,“ sdělila ředitelka hornobřízské školy Helena Winkelhöferová. Podle ní se ve čtvrtek do školy přišlo podívat 564 návštěvníků.

Zájemci si také mohli prohlédnout celou budovu školy a její současnou tvář porovnat s tou historickou. „Školní vyučování v Horní Bříze začalo 8. ledna 1889, a to v někdejším hostinci U Zahradků, kam chodilo přes padesát žáků. O rok později se vyučování přesunulo do budovy dnešní mateřské školy. Po první světové válce už budova kapacitně nestačila a v roce 1931 se otevřela nová škola, která z rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky dostala název Masarykova,“ vysvětluje ředitelka. Tento název se pak objevil znovu po listopadu 1989.

Od roku 2010 prošla škola velkými stavebními úpravami, o kterých děti spolu se svou učitelkou natočily dokument Škola v proměnách času. „K vidění je na webu města i školy,“ dodala ředitelka.

Ilustrační foto.
Přibylo svateb, ale ubylo novorozenců a rozvodů