Klání se zúčastnily děti ze všech škol, které patří do obvodu plzeňského magistrátu a také školy z okolních obcí s rozšířenou působností. „Tato soutěž je velmi populární. Jejím prostřednictvím chceme podněcovat znalosti dopravních předpisů zejména u mladé generace,“ uvedl Václav Ircing z BESIPu.

Školáci soutěžili ve čtyřech disciplínách. Zvládnout museli test z pravidel silničního provozu, stejně jako v autoškole, a na dětském dopravním hřišti předvedli i to, jak se umí chovat v silničním provozu a jak dodržují předpisy. Děti absolvovaly i jízdu zručnosti a v neposlední řadě odborníci prověřili i to, jak umí školáci poskytovat první pomoc.

Co se týče znalostí školáků, podle Ircinga záleží na tom, jak se dopravní výchově věnují školy, ale i rodina. „Máme tady borce, kteří dokáží ve znalostech předčít i zručné řidiče, kteří se pohybují v silničním provozu. Jsou ale i školy, kde je tato oblast vzdělávání dětí podceňovaná. Důležité je, aby děti správně ovliňovali i rodiče,“ podotkl Ircing.

Ve středečním kole dopravní soutěže měřili síly žáci čtvrtých až šestých tříd základních škol (I. kategorie). Ve středu 21. května pak přijdou na řadu žáci šestých, sedmých a osmých tříd (II. kategorie).

Krajské kolo dopravní soutěže mladých cyklistů se uskuteční ve dnech 27. a 28. května v Plzni a Melchiorově Huti. Postupují do něj vítězná družstva z obou kategorií.

Vítězná družstva kraje obou kategorií pak postupují do Republikového finále, které se koná ve dnech 17. až 19. června v Praze.

Vítězové I. kategorie poletí na mezinárodní soutěž, která se uskuteční v září ve Slovinsku.

Dopravní soutěž mladých cyklistů pořádá Autoklub Plzeň, BESIP pro Plzeňský kraj, Aktiv BESIP při odboru dopravy plzeňského magistrátu a 33. ZŠ Plzeň.

Výsledky soutěže

  • 1. místo: 33. ZŠ, Plzeň
  • 2.místo: 11. ZŠ, Plzeň
  • 3. místo: 25. ZŠ, Plzeň

Nejlepší jezdci

  • 1. Tereza Nová, 33. ZŠ, 47 trestných bodů
  • 2. Jan Fencl, 11. ZŠ, 49 trestných bodů
  • 3. Andrea Živná, 11. ZŠ, 78 trestných bodů
  • 4. Markéta Mykyšková, 25. ZŠ, 79 trestných bodů
  • 5. Matěj Stehlík, 25. ZŠ, 89 trestných bodů