Téměř po celém Stodě jsou rozstrkáni žáci zdejší základní školy. Třídy, družina a jídelna sídlí celkem ve čtyřech objektech v různých částech města. Tato situace trvá už téměř dva roky a může za ni rekonstrukce velké školní budovy na Komenského náměstí. Ta už měla pomalu finišovat, jenže město nezískalo od ministerstva financí potřebnou dotaci a práce stojí. Po prázdninách tedy každý ze stodských žáků opět vyrazí do školy jiným směrem.

Na leteckém snímku jsou vyznačeny jednotlivé budovy stodské základní školy.
Pod číslem 1 sídlí nyní v Hradecké ulici druhý stupeň,
pod číslem 2 v Sokolské ulici pět tříd prvního stupně,
pod číslem 3 v Korandově ulici dvě speciální třídy, jídelna a družina,
pod číslem 4 je na Komenského náměstí rekonstruovaná budova
a pod číslem 5 v Domažlické ulici je umístěno dalších pět tříd prvního stupně.
Odtud to děti mají k ostatním objektům nejdále.

„Je to náročná situace pro děti i učitele. Například část prvního stupně musí z Domažlické ulice přecházet do jídelny kolem frekventované silnice. Cesta jim zabere tak čtvrt hodiny,“ popsala ředitelka Základní školy Stod Věra Fichtlová. Podle ní často přebíhají mezi budovami například vyučující jazyků. „Pan školník jezdí na kole,“ doplnila ředitelka.

Rodiče problém také nenechává chladnými. „Syn loni chodil právě do Domažlické. Nebezpečného přecházení si užil až dost. Vzdělání dětí je přece to nejdůležitější, co by stát a kraj měly podporovat. Výstavba golfových hřišť a podobné věci jsou až další v řadě,“ podotkl rázně František Kasl, který má na stodské základní škole dvě děti.

Souhlasí s ním i člen rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny a náměstek hejtmana Plzeňského kraje Vladislav Vilímec. Podle něj má ale Stod naději získat potřebné finance zřejmě až při schvalování rozpočtu na příští rok. „Ministerstvo financí nepočítalo s pokračováním podpor na dlouhodobější projekty,“ uvedl Vilímec.

Budova na Komenského náměstí už má za sebou dvě kolaudace po počátečních etapách. Na třetí etapu rekonstrukce město potřebuje zhruba 20 milionů korun. Chybí dodělat kabinety a učebny v půdních prostorách objektu a školu dovybavit. „Město může investovat asi pět milionů korun. Více si dovolit nemůžeme. Požádali jsme o dotaci z evropských fondů. Ta by se však měla vztahovat pouze na vybavení školy,“ upřesnil starosta Stoda Jiří Vlk.

Zatím to tedy vypadá, že v novém prostředí začne výuka až v září příštího roku.