Podle starosty Ladislava Bohuslava přišlo s nápadem vrátit škole její původní kabát předchozí zastupitelstvo a to současné ho dokončilo. „Prakticky jsme vycházeli z jedné z mála dobových fotografií školy, které máme k dispozici. Firma měla navíc šikovnou zkušenou projektantku, takže se fasáda opravdu povedla. Školy si všimne každý, kdo projíždí Chrástem, a když už je na očích, měla by nějak vypadat. Je to téměř 100procentní replika, až na malé rozdíly,“ konstatoval starosta. Spolu s fasádou se dobové fotografii přizpůsobily třeba okapy nebo střecha.

Rekonstrukce se nevyhnula ani hodinám, které na škole jsou. „Nechali jsme znovu natřít ciferník, na čas je teď lépe vidět. A hodiny jdou přesně, což se hodí i lidem, kteří naproti škole čekají na zastávce MHD na autobus,“ pokračoval Bohuslav.

„Je teď ještě hezčí než předtím, jak si ji pamatuji. Hotový zámek to teď je,“ ohodnotil se smíchem fasádu Jaromír Pour. „Každý se na ni podívá a chválí ji, je vážně krásná a podařila se,“ dodala jeho manželka Zdeňka.

„Líbí se mi to, ale přeci jen mi připadá, že se sem moc nehodí. Barvu měla také jinou, bývala taková dozelena. Ale podobná si je, jen více přizpůsobená moderní době,“ podotkla další z obyvatelek Chrástu Marie Honzíková.

Základka se však nezměnila jen zvenku, ale také zevnitř. Během tři roky trvající rekonstrukce se škola dočkala například nové jídelny, kuchyně, izolace, šaten, nové topné soustavy a také dvou nových učeben – počítačové a výtvarné. Ty vznikly v prostorách v podkroví. „Celkové náklady jsou zatím zhruba 25 milionů korun korun s tím, že stále není úplně hotovo. Plánujeme totiž ještě například rekonstrukce podlah ve třídách a také chodeb,“ dodal.