Cílem je nastínit možná řešení alarmujícího stavu šikany na školách a možnosti, jak ji rozpoznat a dětem pomoci. „Podle posledních průzkumů se 40 procent dětí základních škol setkalo se šikanou. To nás vedlo k zahájení tříletého pilotního projektu,“ říká Ivana Šatrová z Nadace O2, která projekt zaštiťuje.

Ve druhé vlně se projektu zúčastnila také 28. základní škola v Plzni. „Absolvovali jsme asi pět víkendových seminářů s psychology a odborníky na šikanu. Na modelových situacích jsme se snažili najít příčiny a řešení konkrétních situací,“ vysvětluje zástupce ředitelky Michal Zoubek. Nyní jsou prý k problémům dětí vnímavější. „Po seminářích jsme s kolegy viděli šikanu snad všude. Máme návody pro děti, co dělat, když se stanou její obětí, a rady pro rodiče,“ říká Zoubek.

Podle průzkumu, který ve škole sdružení Aisis provádělo před a po zahájení akce, se podařilo šikanu výrazně snížit. „Děti vědí, co mají dělat, a nebojí se mluvit. Nyní jsme dostali od města grant na projekt minimalizace šikany ve výši 17 tisíc korun. Budeme pokračovat ve vzdělávání dalšíchpedagogů,“ informuje Zoubek.