Velká voda zasáhla v Plzni hlavně Mži, jejímuž vylévání napomohla plná hracholuská přehrada. Voda se rozlila do luk a polí hlavně v Radčicích a Křimicích. Plzeňské čtvrti Roudná tentokrát pomohlo podle ředitele místní pobočky Povodí Vltavy Miloně Kučery protipovodňové opatření u Jateční ulice. „Tam jsme nechali narovnat meandr řeky a otevřelo se druhé mostní pole pro průtok,“ vysvětlil Kučera s tím, že když teď dosáhne průtok v Berounce výš, než je jednoletá voda, začne se naplňovat náhradní koryto, což právě teď zafungovalo.

Radní města pro životní prostředí a školství Irena Rottová (ODS) míní, že škodám způsobeným minulou velkou vodou nešlo zabránit. „Naopak se potvrdilo, že například zpětné klapky na kanalizaci mají významný vliv,“ míní Rottová. Podle ní chce radnice dále zlepšovat informování veřejnosti a zaměří se i na prohlídky území, zda tu nevznikají nelegální stavby.

Do protipovodňových opatření se chce pustit třetí městský obvod i přesto, že Úhlava na jeho území při poslední povodni neškodila. Lidé bydlící u ní ale měli strach. „Chceme jít proti vodě zatím tou nejsnazší cestou, na větší protipovodňové akce teď nemáme potřebné finance,“ prohlásil místostarosta trojky Radislav Neubauer (ČSSD). Plánovaná opatření se týkají Doudlevec a Radobyčic. Tam chce obvod nechat navézt před ohrožované domy valy ze zeminy, které by měly být ´první pomocí´v případě další povodně. Podle Neubauera jde o řešení, které je možné udělat brzo a bez velkých nákladů.

Jenže například v Radobyčicích s tím část lidí nesouhlasí a upozorňují na to, že skutečnou pomocí by bylo vybudování odtoků z území u řeky sevřeného navýšenou silnicí, kde se vylitá voda hromadí a rozlévá až k zástavbě domů.

Podle Neubauera na to ale nejsou zatím peníze. „Mám dvanáct podpisů a souhlas lidí vodou nejvíc ohrožených valy u řeky v Radobyčicích vybudovat,“ podotkl Neubauer.

Povodňové škody

Částka byla předběžně spočtena na 1,9 milionu korun.

Z toho na městském majetku (komunikace, propustky, odstranění naplavenin) 937 tis. Kč.

Zemědělci oznámili částku cca 950 tisíc Kč.