Přestože Ústavní soud (ÚS) nedávno rozhodl v jednom z podobných případů ve prospěch řidiče a potvrdil tak, že kraje jsou odpovědné za stav svých silnic, není možné brát toto stanovisko jako univerzálně platné. „Kdyby soud v další podobné věci došel k jinému závěru, není to stoprocentní záruka toho, že žalující strana spor vyhraje,“ vysvětlil mluvčí ÚS Michal Spáčil.

Na Plzeňsku se každý rok objevují desítky případů, kdy řidiči žádají náhradu škody za proražené gumy, odřené disky či ulomené poloosy. Nejčastěji se obracejí na silničáře. „Řidič má nárok na náhradu škody pokud s autem vjede do ojedinělého výtluku, který není označený značkou. Takových ale moc není, protože si to pečlivě hlídáme. Naši pracovníci silnice pravidelně kontrolují a výtluky buď hned záplatují nebo je označí. Pokud řidič jede nepřiměřenou rychlostí na silnici, která je na první pohled ve špatném stavu a zničí si auto, má smůlu. ,“ vysvětlila ředitelka Správy a údržby Kralovice Jana Kašparová. Dodala, že peníze vyplácí poškozeným řidičům z pojistky. Řidiči žádají náhradu škody i na kraji. Roman Kočí z odboru dopravy Krajského úřadu v Plzni se nárůstu počtu žadatelů o peníze neobává. Také on je toho názoru, že názor ÚS nelze aplikovat obecně na všechny případy. Spíš se podle něj změní praxe. „Místo, aby řidiči žalovali o náhradu škody správu a údržbu silnic, budou se častěji obracet na nás. Většina z nich ale spory prohrává. Nejčastěji proto, že nehodu nemají dobře zadokumentovanou a tudíž nemohou prokázat, jak a kde se nehoda přesně stala,“ říká Kočí s tím, že částky, které na odškodnění zatím kraj vyplatil, se pohybovaly v řádech tisíců korun. Pokud by ale částky začaly stoupat, kraj by podle jeho slov zřejmě zvážil i možnost nějakého pojištění pro tyto účely.

Pokud se vám tedy stane, že si zničíte auto ve výtluku, je nejlépe zavolat policii a věc řešit jako dopravní nehodu. Policejní dokumentace by pak měla stačit pro řízení o náhradě škody. „Zatím se mi nestalo, že bych si někde ulomil kolo. Kdyby se mi to ale stalo a věděl jsem, že jsem v právu, určitě bych si o náhradu škody požádal. Přece nebudu platit opravu ze svého, když kraj nemá spravené všechny silnice,“ říká Plzeňan Vladimír Šilink.