Romantický zámek v Žinkovech na Plzeňsku, který koupila v roce 2007 nadnárodní firma Crown Estates a měla s ním velké plány, je na prodej. Nabíka k jeho koupi se objevila na webu realitní kanceláře Svoboda & Williams.

„Zámek je obklopen vodami dvou rozlehlých rybníků a zelení udržovaného lesoparku. Stavba představuje významnou ukázku zámecké architektury pozdního historismu na Plzeňsku,“ uvádí se na webových stránkách realitní kanceláře s tím, že užitná plocha je téměř 12 tisíc metrů čtverečních, pozemek zhruba 188 tisíc metrů čtverečních a cena je na vyžádání. Mluvčí společnosti Sára Goldbergerová Deníku sdělila, že prodej nebudou pro média komentovat. Prodej prezentuje i globální aukční dům Christie's.

O tom, že je zámek v nabídce realitní kanceláře, se starosta Žinkov Josef Karhan dozvěděl náhodou. „Majitelé mě nekon-taktovali,“ řekl starosta. Přál by si, aby památku koupil investor, který v ní nabídne pracovní příležitost pro místní obyvatele a otevře ji veřejnosti. „Kdysi tam fungovala kavárna a lidé tam rádi chodili. Určitě by měli zájem zase,“ uvedl starosta.

Žinkovy o koupi neuvažují a zámek by nechtěly ani za symbolickou korunu. „Údržba je obrovsky finančně náročná,“ konstatoval Josef Karhan. Podle něho by měly být v areálu hotové všechny venkovní práce včetně izolací, fasády, oken, krovů a střech. „Z poloviny je udělaný i vnitřek, včetně podlah, topení i nějakého nábytku. Alespoň tak mi to na jaře řekl správce objektu,“ uve-dl starosta.

Dodal, že už je vyřešený i spor o cestu mezi městysem a majiteli zámku. „Vyřešilo se to už v minulém volebním období. Náš byl jen asfalt, ale pozemek nám nepatřil,“ zdůraznil starosta. Majitelé část areálu oplotili a znemož-nili průjezd na druhou stranu rybníku Labuť, ale po domlu-vě s vedením městyse zachovali lidem volný průchod. KE KOUPI I KLÁŠTER

Areál, ve kterém se konaly barokní slavnosti nebo koncerty, se pro veřejnost zcela uzavřel v roce 2015. „Všechno, co se se zámkem dělo po roce 1950 (od té doby sloužil jako rekreační zařízení ROH, pozn. red.), se dělo proti jeho původnímu účelu. Proto jsme se rozhodli, že zámek bude opět soukromým sídlem, jako tomu bylo za časů Karla Škody či rytíře Wesselého,“ uvedl tehdy pro Deník Jiří Kocman, jednatel společnosti CE Brno, která dostala proměnu zámku na starost.

V regionu to není jediná památka, kterou si můžete koupit. Nového vlastníka hledá zrekonstruovaný zámek Starý Hrozňatov u Chebu. Cena je necelých 26 milionů korun. Za 5,5 milionu si můžete koupit zámeček v Mochtíně u Klatov, za 1,5 milionu bývalý klášter v Boru u Tachova.